Zakázat, nebo nechat být? Na jedné straně lidé, kteří si chtějí v klidu užít sváteční oběd, na druhé straně přes týden zaneprázdnění spoluobčané, jímž nezbyl čas na sekání trávy nebo pořezání dřeva jindy než v neděli. O zavedení obdobného opatření, jaké platí například v Novém Boru nebo ve Cvikově, hlasovali českolipští zastupitelé. Většinovou podporu u nich návrh vyhlášky nenašel.

KAŽDÝ JE JINÝ

„Je to člověk od člověka. Kdo nemá zahrádku a soused zahrádku má a seká ji v neděli po obědě, tak takový člověk protestuje,“ říká zastupitel František Chot, který návrh předložený zastupitelem Zdeňkem Ježákem podporuje. „Obraceli se na mně občané, proto jsem se do toho pustil,“ říká předkladatel návrhu.

„Já jsem pro, tady furt někdo seká nebo řeže dříví. Rád budu mít jeden den klidu,“ říká u rodinného domku se zahradou v části města Dolní Libchava Jaromír Benc. „Mě je to ukradené, tady se neseká ani ve všední den,“ ukazuje Pavel Živín ze sídliště Slovanka na podle něj nehorázně přerostlou veřejnou zeleň okolo.

Vyhláška navržená Ježákem by zakázala hlučné konání o nedělích, ve státem uznaných dnech pracovního klidu a také od pondělí do soboty v době po osmé večerní. Týkala by se jakéhokoliv hlučného konání, „které by mohlo narušit veřejný pořádek ve městě nebo být v rozporu s dobrými mravy, ochranou bezpečnosti, zdraví a majetku“.

„Nejsem pro regulaci této oblasti. Navíc regulovat i vrtačky, to už je příliš. Existují tu jiné a horší zdroje hluku. Já doufám, že se lidé mezi sebou domluví. Sázel bych spíš na to,“ říká zastupitel Petr Máška.

CO CHALUPÁŘI?

Podobně jako v případě výjimek z nočního klidu, by vyhláška byla platná na celém území České Lípy. Tedy i v obcích Častolovice, Žizníkov nebo Dobranov. „Je tam plno chalupářů, kteří přijedou v sobotu na chalupu a když to v ten den nestihnou, neposekají,“ upozorňuje zastupitel Jan Rubický.
„Já si budu sekat, kdy se mi zlíbí. Na mně se taky nikdo neohlíží, proč já bych měl?“ ptá se chatař z Častolovic, který si nepřál uvést jméno.

ZKUSÍ TO ZNOVU?

„V nejbližší době to znovu podávat určitě nebudu. Velkou odezvu to nemělo,“ říká neúspěšný předkladatel Zdeněk Ježák s poukazem na skutečnost, že pro jeho návrh hlasovalo devět zastupitelů z jednadvaceti přítomných. „Možná příští jaro. Návrh jsme nechávali ověřit i na ministerstvu, celkem je za tím rok práce,“ dodává.