„Loni v létě negativně ovlivnilo nehodovost počasí. Letos je vlídnější. Přehřátí, dehydratace, s tím spojená únava a nepozornost za volantem, mikrospánek, to byly loni pro řidiče výrazně ohrožující faktory," popsal vedoucí dopravní policie Ústeckého kraje Jiří Ušák.

Předběžné statistiky ukazují, že v Libereckém kraji od ledna do srpna zemřelo 13 lidí, což je stejně jako loni. V Ústeckém kraji zemřelo 21 lidí, loni 25 osob.

Smrt spolujezdců

V dopravních statistikách je obecně více úmrtí řidičů osobních vozů než spolujezdců. Jenže například v Libereckém kraji letos zemřelo 5 spolujezdců, ale jenom 3 řidiči osobních aut.

Vyšší počet usmrcených spolujezdců je způsoben i tím, že 11. srpna zemřeli při nehodě dva spolujezdci, dvacetiletá žena a osmnáctiletý muž. Zahynuli při nehodě Opelu Corsa na silnici u Dolní Řasnice na Liberecku. Devatenáctiletý řidič vyvázl s lehkým zraněním.

Naproti tomu v Ústeckém kraji zemřel letos do konce srpna jediný spolujezdec a 12 řidičů osobních vozů.

V obou krajích policie eviduje méně těžce zraněných. Počet lehce zraněných osob je zhruba na stejné úrovni. Do pozitivní bilance patří dlouhodobě i minimální počet nehod na dálnici D8 v Ústeckém kraji. Z více než šesti tisíc dopravních nehod vyšetřovaných policií v Ústeckém kraji na D8 eviduje policie jenom 69 případů a tři zraněné osoby.

Hrozba alkoholu a drog

Počet nehod způsobených řidiči pod vlivem alkoholu letos není vyšší než loni. Na Ústecku policisté odhalili přes 240 případů a v Libereckém kraji zhruba 200.

Stále platí, že nejvíc nehod pod vlivem alkoholu řidiči způsobí večer a v noci. V obou krajích nejčastěji zhruba od 17 hodin do 2 hodin po půlnoci.

Kolik řidičů riskuje jízdu pod vlivem drog, nelze odhadnout. Policie takové řidiče většinou odhalí, jen pokud vyšetřuje nehodu. Letos se v každém z obou krajů jedná v průměru o dvacet případů.

Nejvíce řidičů pod vlivem drog zavinilo dopravní nehodu na Liberecku, celkem dvanáct.