Před jednačtyřiceti lety napsal dopis a na žádost v něm získal podpis herce, baviče a scénáristy Luďka Soboty. Později sběratel autogramů Václav Efler z Kamenického Šenova dokonce získal ocenění Klubu sběratelů kuriozit za pozoruhodnou kolekci vítězů Wimbledonu i dalších tenistů a dnes se pyšní více než patnácti sty kousky.

„Psal jsem hercům, výtvarníkům i spisovatelům. Většinou jsem si přečetl nějaký článek v novinách, a potom jsem připsal svůj názor a herci rádi odepisovali," vypráví sběratel, jehož velkou vášní byl vždy také animovaný film a postavičky i loutky z večerníčků.

Speciální letní výstavu k padesátiletému výročí Večerníčku v Čechách připravil Václav Efler pro sklářské muzeum v Kamenickém Šenově. Chloubou mimořádné expozice v prostorách výtvarné dílny jsou mimo jiné originály postaviček výtvarnice Jaroslavy Burdové z Pohádek stříbrného carství.

Jak jste je získal?

Psal jsem si s paní Burdovou, potom mě pozvala do studia Československé televize, kde se natáčely loutkové a kreslené filmy, ale v roce 1989 Československá televize po převratu všechno zlikvidovala a animátoři šli do soukromých firem. Paní Burdová tohle zachránila a měla postavičky ve sklepě bytu, kde žila. Jednou mi napsala, že jí majitel chce sklep vystěhovat a že to nemá kam dát, jestli bych si to nevzal. Byly tam loutky, zvířátka, různé scény, třeba sáně nebo kočár. Průběžně jednou za rok mi pak poslala nějakou krabici s loutkami.

Sbírku Václava Eflera vystavuje Sklářské muzeum v Kamenickém Šenově. Co se líbí na večerníčcích vám?

Mně se líbí to, že jsem s některými lidmi mohl setkat. Materiál, který jsem si dokázal sehnat, je pro mě srdeční záležitost. S dcerou jsme se koukali už odmala na všechny večerníčky, takže mi to zřejmě zůstalo.

Mezi večerníčky dnes a v minulosti je určitě rozdíl. Jak jej vnímáte vy?

Dnes se vyrábí večerníčky ve 3D, natočil se třeba příběh o prasátkách nebo o sloníkovi. Nevím, jestli to děti chytlo. Dřív to bylo většinou tak, že do Československé nebo později České televize hodně lidí psalo a oni podle toho večerníčky vysílali. Je pravda, že ty nejoblíbenější se vysílají dodnes, jiné třeba skončily v dětských pořadech, třeba v Kouzelné školce nebo v jiných podobných pořadech.

Který je váš nejoblíbenější večerníček?

Já mám spíš rád Maxipsa Fíka a potom Zvířátka pana Krbce.

Zkuste popsat, co vlastně lidé na výstavě mohou vidět?

Jsou to ukázky z večerníčků, které si vybraly samy děti. Dělali jsme průzkum na školách v Novém Boru a Kamenickém Šenově a děti si samy určily seznam večerníčků, které by chtěly vidět. Postavili jsme to tak, aby tu od kažého kousek byl, moje sbírka by se sem celá nevešla. Vybrali jsme tedy Maxipsa Fíka, Rumcajse, Boba a Bobka. Nejvíc se líbí Krkonošské pohádky, Krteček je hodně oblíbený a když přejdeme dál, tak jsou tady i reliéfní loutky. Jsou tady také fáze Človíčka nebo ukázky z Matyldy.

Který z výtvarníků je vám osobně nejbližší?

Pan Born. Setkal jsem se s ním a je to milý pán. Má zajímavé názory, které nezasahují do normálního života. Žije si svůj život a daří se mu.

Sbírku Václava Eflera vystavuje Sklářské muzeum v Kamenickém Šenově.

Víte o zajímavém sběrateli?Příběh sběratele Václava Eflera, který je hrdým majitelem obří sbírky autogramů i postaviček a loutek z Večerníčků, je 3. dílem dalšího z letních seriálů Českolipského deníku. Sběratelským vášním, která pro konkrétní jedince kolikrát nezná mezí, se věnujeme pravidelně ve čtvrtečním tištěném vydání. Znáte nebo víte o zajímavém sběrateli z regionu Českolipska? Dejte nám o něm vědět, na e-mailovou adresu ceskolipsky@denik.cz