Domácí závodníci dominovali víkendovému šampionátu v práci s motorovou pilou, který proběhl v rámci Lesnického dne v areálu Sklená huť v Ralsku. Po dvouleté odmlce se mistrem republiky stal Jindřich Fazekaš, dřevorubec Vojenských lesů a statků Mimoň (VLS), které akci pořádaly.

Stříbrnou pozici si vybojoval sedmapadesátiletý matador dřevorubeckého sportu Hubert Barták, hajný lesní správy Hamr a vicemistr světa, který už loni chtěl skončit kvůli zdravotním problémům s nohou. Ve startovním poli nechyběl ani úřadující juniorský mistr světa Martin Švec.

Novinou v programu šampionátu byla soutěž družstev. Vítězným týmem se stalo družstvo VLS ve složení Jindřich Fazekaš, Hubert Barták, Pavel Češka a Jiří Kadavý. Až na Pavla Češku jsou všichni z Ralska," informoval mluvčí VLS Jan Sotona.

Na účastníky čekalo pět disciplín od kácení stromu na přesnost, přes výměnu řetězu motorové pily na čas, až po technické disciplíny „přesný řez" a kombinovaný řez," kde rozhodují desetiny milimetru. Finálovou disciplínou pak byl divácky atraktivní paralelní souboj dvojic v odvětvování, který definitivně rozhodl o vítězích a poražených.

Špičkové dovednosti při moderní těžbě dřeva předváděli také juniorští závodníci v soutěži operátorů vyvážecích souprav. Na terénní lesní trati s těžkým těžebním strojem nakládali na čas a přesnost klády i stavěli s milimetrovou přesností pyramidy ze špalků.

Jednačtyřicátý ročník Lesnického dne přilákal do Ralska na deset tisíc návštěvníků. Ti mohli kromě dřevorubeckých soubojů obdivovat lovecké trofeje, lesní techniku či přehlídku loveckých psů. Bohatý program připravily VLS i pro děti.

Ve vzduchu nad areálem na Skelné huti se představili i letečtí hasiči, kteří předvedli simulované hašení lesního požáru, armádní parašutisté pak seskočili přímo na do vymezeného prostoru areálu obklopeného lesy.