Do soutěže se může přihlásit fyzická i právnická osoba, která působí na území obcí s rozšířenou působností Česká Lípa a Nový Bor, a to s neomezeným počtem výrobků. Pro každý však musí vyplnit přihlášku zvlášť. Přihlášky se přijímají do 31. července 2021. Zájemci mohou vyplněnou přihlášku zaslat buď písemně na adresu českolipského nebo novoborského informačního centra, anebo ji vyplnit elektronicky na odkazu ZDE. Znovu se mohou zapojit i ti soutěžící, kteří se o titul v předchozích ročnících už ucházeli.

Soutěžit se bude stejně jako v roce 2020 ve třech kategoriích: potraviny, řemesla a umělecké výrobky a oděvní a textilní tvorba. Z každé kategorie pak odborná porota vybere jednoho vítěze, který si odnese finanční odměnu 5 000 korun z těchto tří vítězů pak vzejde absolutní vítěz, který získá odměnu 20 000 korun, plaketu a samolepky s označením Regionální českolipský výrobek roku 2021. Tímto titulem pak bude moci vítěz označit své výrobky. Snahou obou měst pak bude podpořit prodej výrobků zúčastněných výrobců například účastí na kulturních akcích v Novém Boru nebo v České Lípě.

V loňském roce se do soutěže přihlásilo celkem 32 regionálních výrobců (20 z Českolipska a 12 z Novoborska), kteří přihlásili celkem 96 výrobků. Absolutním vítězem se stala Ivana Hollanová z Mimoně a její bezlepkové mrkvánky. Vítězkou prvního ročníku pak byla Michaela Bílková z České Lípy a její jahodový extra jam s bezovým květem, který prodává pod značkou „Moje marmeláda“. První ročník soutěže vyhlásila Česká Lípa samostatně, do druhého ročníku se již zapojilo i město Nový Bor.