Na tuhle otázku našly letos knihovny v Libereckém kraji odpověď. A ta je pro celé Českolipsko nesmírně zajímavá: nejlepší táta čtenář je totiž z České Lípy.

„Čtenářem roku 2015 Libereckého kraje se stal Jiří Kraus. Toho nominovala Městská knihovna Česká Lípa za dosažených 160 výpůjček v roce 2014 i za pravidelnou účast na akcích knihovny, které navštěvoval se svými dětmi," uvedl Jiří Langer, mluvčí Krajského úřadu v Liberci.

Podmínkou účasti bylo, že tátové čtenáři museli mít v tomto roce nezletilé děti, museli mít průkazku do knihovny, kde si nejen půjčují knihy, ale také se aktivně zapojují do činnosti jejich knihovny.

Z výzkumů totiž vyplývá, že tátové svým dětem málo čtou. Více než polovině dotázaných dětí čte nejčastěji knížku jejich maminka (58 %), na druhém místě byla jmenována babička (19 %). Na úplném chvostu tabulky se objevili tátové, kteří svým dětem čtou pouze v 16 % případů! Čtením se svým dětem přibližujeme a tátové by mohli této příležitosti využívat mnohem častěji.

„Televize a počítače stále více nahrazují společné chvíle, které rodiče tráví se svými dětmi," povzdechla si statutární náměstkyně hejtmana Hana Maierová.

A přitom čtení dětem, zvláště před usnutím, patří k těm nejhezčím okamžikům, které s nimi mohou rodiče prožít. Tato soutěž je určitě inspirací, letos právě pro tatínky."

Nominaci na ocenění podalo 8 knihoven z Libereckého kraje a pozvání na slavnostní vyhlášení přijali všichni nominovaní čtenáři, které do Liberce doprovodili zástupci jednotlivých knihoven.

Všichni nominovaní tátové obdrželi dárkové předměty a diplomy, které věnoval jednak Liberecký kraj, jednak regionální organizace Svazu knihovníků a informačních pracovníků Libereckého kraje.

Nadace Škola hrou věnovala účastníkům vstupenky do libereckého Aquaparku a IQlandie a vstupenky do ZOO pro celé rodiny věnovala liberecká zoologická zahrada.

Všichni nominovaní tatínkové obdrželi diplom s titulem TÁTA nejlepší čtenář.

Po slavnostním vyhlášení, gratulacích a společném focení čekal na táty i jejich děti zábavný program a zájemcům byla nabídnuta prohlídka Krajské vědecké knihovny a domácí pohoštění. „Jakému tématu bude věnován příští ročník, se necháme překvapit, možná by stálo za zvážení zjistit, jak jsou na tom s předčítáním dědečci," naznačila náměstkyně hejtmana.