Nejlepší dřevorubci se rodí na Českolipsku. Loni si vítězství na národním šampionátu v práci s motorovou pilou z Ralska odnesl rodák z Doks Jindřich Fazekaš, letos se nejlepším dřevorubcem stal Martin Pňaček, který pochází z Okrouhlé. Závod, kterého se zúčastnilo téměř padesát borců z Čech, ale i Slovenska a Německa, se konal o víkendu v rámci tradičního Lesnického dne.

Martin Pňaček, který se stal vítězem i v kategorii Junior, se práci s pilou věnuje již od 15 let. Vystudoval Střední školu hospodářskou a lesnickou ve Frýdlantě (pracoviště Hejnice), kde absolvoval odborný výcvik, díky kterému se dostal k závodění. Od té doby se zúčastnil mnoha soutěží jako Hejnický dřevorubec, Oravský pohár či předchozích ročníků Mistrovství ČR. Letošním vítězstvím obhájil titul mistra České republiky z roku 2013.

Pět disciplín

Na mezinárodním mistrovství čekalo na soutěžící dřevorubce pět disciplín kácení, výměna řetězu, kombinovaný řez, přesný řez a odvětvování. V této divácky nejatraktivnější disciplíně, létají odřezávané „větve" až do třímetrové vzdálenosti.

Nadějný čtyřiadvacetiletý Jindřich Fazekaš, loňský vítěz šampionátu, titul neobhájil, ale skončil na krásném druhém místě. Třetí příčku obsadil Jan Zajíček. Všichni tři dosáhli stupně vítězů s pomocí pily značky Husqvarna.

Pravidla a přehled soutěžních disciplín: U všech disciplín je kladen velký důraz na bezpečnost práce, soutěžící musí mít neprořezové kalhoty, helmu, rukavice a ostatní ochranné prvky. Za práci, která neodpovídá bezpečnostním předpisům a postupům, soutěžící dostávají trestné body, které ovlivňují celkové pořadí soutěžících. Každá z disciplín se hodnotí zvlášť a vyhlašuje se také absolutní vítěz.
KÁCENÍ
Kácí se kmen, který má ve výšce prsou (tj. 130 cm) průměr kmene 32 – 36 cm. Kmen je nutné pokácet co nejpřesněji na kolík vzdálený 15 metrů od kmene, to vše v časovém horizontu 3 minut. Při této disciplíně lze získat, ale také ztratit, nejvíce bodů.
VÝMĚNA ŘETĚZU
V této disciplíně se na čas vyměňuje náhradní řetěz, ti nejlepší zvládnou výměnu do 15 sekund
KOMBINOVANÝ ŘEZ
V této disciplíně je třeba odřezat kotouč dřeva spodním a horním řetězem u dvou protilehlých, našikmo umístěných, klád (pod úhlem 7 stupňů) o průměru 35 cm. Vedle času odřezání a úhlové odchylky se boduje také rozdíl v setkání spodního a dolního řezu.
V areálu Skelná huť v Ralsku se o víkendu už po devětatřicáté konala největší lesnická akce v Česku.PŘESNÝ ŘEZ
Cílem je co nejrychleji a nejhlouběji naříznout ležící kmen tak, aby se řetěz motorové pily nedotknul země. Ti nejlepší dřevorubci nechávají nedořez na konci klády o tloušťce pouhé 1 – 3 mm.
ODVĚTVOVÁNÍ
V této divácky nejaktraktivnější disciplíně, při které odřezávané „větve" létají až do 3 metrové vzdálenosti, se „odvětvují" 6 metrů dlouhé klády, do kterých je pod různými úhly zatlučeno 30 kolíků. Soutěžící nesmí nechat suk nebo zářezy na kmeni větší než 5 mm. Nejlepší časy u této disciplíny lze očekávat u hodnoty do 20 sekund. V této disciplíně, která je pořadatelsky velice náročná, se soutěží paralelně na dvou kládách. Všechny disciplíny vychází z reálné práce dřevorubců v lese. Například disciplína kombinovaný řez vychází z potřeby zpracovat dřevo tak, aby se při řezání nesvíralo. Přesný řez se zase používá při rozřezávání padlého kmene na zem.