O své peněžní odměny za práci ve výborech a komisích města přijdou lidé, kteří nejsou současně zastupiteli Kamenického Šenova.
Pravidelné měsíční ohodnocení jim na základě dohody o práci proplácela šenovská radnice poslední rok a půl protiprávně, zjistili to kontroloři Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Jak vysvětlila tajemnice Městského úřadu v Kamenickém Šenově Jiřina Fridrichová, jsou odměny za práci, a povinné odvody za ně, minimální. „Problém nastává v momentě, kdy lidé přijdou o hlavní zaměstnanecký poměr, pak by pojištění za ně platilo město. A pokud by neohlásili, že přišli o práci, hrozí nám navíc sankce,“ zdůvodnila Jiřina Fridrichová.

Ta předeslala, že v řadě obcí se členství ve výborech považuje za čestnou funkci a navrhla, aby tomu tak bylo i v Kamenickém Šenově. „Měsíční odměny vyplácíme v několika případech i těm, kteří se sejdou pouze dvakrát do roka,“ poznamenala tajemnice.

Ať to řeší po volbách

Se zrušením odměn nesouhlasil Josef Šulc: „Nemohou funkce vykonávat bezplatně. Necháme to být do voleb a pak ať rozhodne nové zastupitelstvo.“

„Pracují pro nás a za to čekají odměny a my jim teď nic nedáme. Jde přece jen o minimální částky,“ připojil se k němu Ladislav Flégl.
To, že jde skutečně o směšné peníze, starosta Jaroslav Andrysík nijak nepopřel. „Jestli zůstane při starém, riskujeme pokutu. Proto je lepší vymyslet jinou formu poděkování za jejich práci, než finanční odměnu. Můžeme se přece inspirovat praxí v jiných městech,“ podotkl Jaroslav Andrysík.

Podpořila jej i Jiřina Fridrichová. „Víme, že došlo k chybě a měli bychom ji napravit. A ne hledat cesty, jak problém obejít,“ apelovala tajemnice na zastupitele. Ti nakonec odsouhlasili, že práce ve prospěch města bude propříště dobrovolná a bezplatná.