Hlava a paroží jedenáctiletého jelena vévodí přehlídce mysliveckých trofejí, která včera začala v sále hostince u Slunce ve Skalici u České Lípy. Pod křišťálovými lustry je v několika řadách umístěno více než šest stovek trofejí ze zvěře, kterou myslivci ulovili v loňském roce v honitbách na Českolipsku (vyjma honiteb patřících Vojenským lesům a statkům).

„Není to jen prezentace toho, co se ulovilo, ale je to také přehlídka stavu našich honiteb. Co se v nich děje, co v nich žije, na co se v nich zaměřujeme," říká Jaroslav Tatarkovič, předseda myslivecké komise okresního mysliveckého spolku.

Ve Skalici jsou až do neděle k vidění trofeje 80 jelenů, 48 daňků, 496 srnců, 39 muflonů a jedné stříbrné lišky, ulovené shodou okolností právě v oboře ve Skalici u České Lípy. Pro myslivce má přehlídka trofejí ze zvěře, která ještě vloni obývala lesy a louky Českolipska, ještě jeden důležitý význam: edukativní.

Přehlídka trofejí je podle myslivců důležitá i pro vzdělávání dětí. Ty často vědí víc o tygrovi, než o lišce. „Pro lidi jsme vrazi. Zvláště ve spojení s přehlídkou trofejí. Ale nás by v životě nenapadlo vybíjet všechno, co se kolem nás pohne," říká další z českolipských myslivců Jan Krenický.

„Zájem o myslivost se často dědí v rodinách a stejně jako naši otcové ani my nechceme přeci předávat dětem přírodu bez zvěře. Lovíme, když je to potřeba kvůli regulaci a dalšímu vývoji populace druhu zvěře v honitbě."

Na přehlídku do Skalice už včera přijelo několik tříd školáků. Řada z nich měla i spoustu detailních dotazů. Školáky třeba zajímalo, kam musí myslivec mířit. Dostali přesnou odpověď, názorně ukázanou.

„Les nejsou jatka. To není to samé, jako když vezete dvacet prasat na porážku. Tam ty zvířata cítí pach krve a jsou neuvěřitelně vystresovaná. K ničemu takovému při lovu nedochází," tvrdí myslivci.

Porota, která hodnotila trofeje na skalické přehlídce, zohledňuje také oprávněnost odstřelu. Některé trofeje tak mají na své kartě červenou tečku, která značí, že ulovený kus zvěře nebyl ještě vhodný k odstřelu. „To zvíře mohlo ještě pobíhat v honitbě. Nebylo dostatečně staré a vyspělé," vysvětluje Jan Krenický. Červenou tečku má například trofej desetiletého jelena, uloveného v honitbě Heřmaničky Veselí.

Myslivci školáky také poučují, jak se správně chovat v lese. „Lidé si někdy ani neuvědomují, že ruší zvěř. Když budeme dětem vysvětlovat, jak se chovat, může to být cesta k nápravě," míní Jaroslav Tatarkovič.

A přidává ještě jeden zajímavý postřeh.

„Naše generace vyrůstala v kontaktu s lesem. Věděli jsme, co tam žije a roste. Dnešní děti vědí víc o tygrovi a o žirafě, ale v životě neviděli lišku a nevědí, co je jezevec," dodal myslivec.