Je to legenda a matador mezi starosty na Českolipsku. Lubomír Šulc v roce 1989 inicioval odtržení Horní Police od Žandova a v roce 1990 byl zvolen prvním porevolučním předsedou národního výboru samostatné Horní Police. Od té doby stál v čele obce s jednou velkou přestávkou patnáct let.Dnešní den je ale jeho posledním. Jednasedmdesátiletý Šulc na funkci starosty minulý týden rezignoval a od pondělí začne v Horní Polici úřadovat nově zvolené vedení obce. Šulc odchází částečně ze zdravotních důvodů, ale také kvůli velké deziluzi ze současné situace v Česku.

„Jsem znechucený z toho, co se tu děje a co všechno udělali naši volení zástupci. Jsou to věci, které jako starosta nechci podporovat," zmínil Šulc. „Jednou nám to budou naše vnoučata vyčítat. To, kolik peněz skončilo v trapu, a že za to nikdo není odpovědný."

Šulc rezignoval na post starosty i mandát zastupitele. „Nechci jim už do toho mluvit. Jsem zastáncem toho, aby si to nová garnitura udělala po svém," vysvětlil s tím, že jako občan Horní Police bude ovšem dál chodit na veřejná zasedání zastupitelstva a nebude se bát se ozvat, když se mu něco nebude líbit.

Šulc už jednou jako starosta končil. Po doběhnutí svého mandátu v roce 2002 znovu do zastupitelstva nekandidoval a odešel do důchodu. V roce 2010 se ale vrátil a zastupitelé ho znovu zvolili starostou.

Nová starostka: chceme dotace

„Musíme svorně uznat jeho nesmírné vlastenectví a soucítění s naší obcí. Práce pro obec, kterou jako starosta vykonal, nebo byl jejím spoluvykonavatelem, je velmi mnoho," zmínili Šulcovi spolupracovníci v děkovné řeči, která v Horní Polici zazněla po starostově rezignaci.

Šulce ve funkci starosty střídá od prvního prosince dosavadní místostarostka, pětatřicetiletá Marie Matysová. „Žádné zásadní změny by mým zvolením nastat neměly, ty dílčí se budou odvíjet od finančních prostředků. Protože chceme dál sledovat nejrůznější výzvy na dotace a pokoušet se je pro obec získat," uvedla pro Deník „nastávající" hornopolická starostka.

Na post místostarosty po Matysové zvolili hornopoličtí zastupitelé Jiřího Blektu. V čele obce tak nyní stanou dva lidé, kteří v komunálních volbách na podzim 2010 získali v Horní Polici nejvíce hlasů (Blekta 185, Matysová 161 pozn. red.). Novým zastupitelem po Lubomíru Šulcovi se stane Josef Pinc.