Marie Kchalupnik, o kterou se doma starají její vnučka a dcera, oslaví v březnu již neuvěřitelné 101. narozeniny. „Paní Kchalupnik již nemůže chodit a všechny její dny se nyní odehrávají v jejím pokoji v panelákovém bytě. Když ale posloucháte vyprávění o pohnutém osudu její rodiny, stále vidíte v jejích očích tu nezdolnou energii, která jí pomohla všechny útrapy přestát ve zdraví. Do dalších let jí proto přeji, ať ji tato životní síla neopouští," uvedla starostka České Lípy Romana Žatecká, která společně s místostarostkou Alenou Šafránkovou přinesly oslavenkyni krásnou kytičku, přání a velký dárkový koš.

Předci Marie Kchalupnik, která pochází z jedenácti dětí, odešli z Čech již někdy v průběhu 19. století. Ona sama se v roce 1914 narodila v české vesničce v Kazachstánu. Osada byla prakticky odříznutá od okolního světa, k nejbližšímu městu to měli více než sto kilometrů. Život ve vesnici byl extrémně těžký, tamější rodiny například mnoho měsíců nedostávaly plat, jen potraviny.

Po rozpadu Sovětského svazu rodina paní Kchalupnik prodala dům za zlomek ceny, která vystačila na přesun zpět do Čech. Nejprve na Vysočinu, kde již část rodiny žila, poté osud paní Kchalupnik, která vychovala pět dětí, zavedl až do České Lípy. Kromě paní Kchalupnik má Česká Lípa ještě dva stoleté obyvatele, Antonína Střelbu, který 101 let oslavil loni v červenci, a Annu Sitnou. Rovné stovky se dožila loni prosinci. Dřívější nejstarší obyvatel České Lípy, pan František Suchý, zemřel v nedožitých 102 letech v červenci 2014.