Opadávající listí a seschlá tráva, takový pohled se poslední týdny naskýtá téměř všem na Českolipsku. „Vypadá to tu skoro jako na podzim, stromy před domem jsou úplně suché,“ popisuje zeleň na českolipském sídlišti Slovanka Dagmar Tomíčková. Na vině jsou dlouhodobé vysoké teploty spolu s nedostatkem deště. „Hned několik měsíců bylo srážkově podnormálních, například právě červenec,“ připomíná Dáša Richterová z Českého hydrometeorologického ústavu.

Teploty stoupají obzvlášť rychle na betonovém předměstí. „Paneláky se přes den rozpálí a horko z nich sálá i v noci,“ popisuje extrémně teplé léto na sídlišti Dagmar Tomíčková. Kropicí vozy, které by alespoň trochu ochladily silnice, ale město vyslat do ulic nehodlá. „Chceme s vodou šetřit, protože povrchovou vodu nyní odebírat nelze a používat pitnou by bylo plýtvání,“ uvedl mluvčí českolipské radnice Václav Šámal.

Opadávající listí a seschlá tráva, takový pohled se poslední týdny naskýtá téměř všem na Českolipsku.

Zákaz odběru povrchových vod platí na Českolipsku už od června. Pokud by ho někdo porušil, hrozí mu pokuta. Její výška se různí podle množství odebrané vody, zatím ale žádná nepadla. „Dosud jsme nezaznamenali porušení,“ říká Josef Gruber z České inspekce životního prostředí.

SUCHO TRÁPÍ I ŘEKY

Dalším projevem extrémního sucha je nízká hladina řek. Většina stanic na Ploučnici hlásí stav sucha. Ostatní českolipské toky, jako například Svitávka nebo Boberský potok, jsou jen pár centimetrů nad tímto stavem. Ve zbytku Libereckého kraje není situace o nic lepší. Téměř prázdná jsou i koryta řek Smědá, Lužická Nisa či Jizera.

Postupně se zhoršuje i kvalita vody ke koupání. Velmi čistou vodu najdou plavci stále ještě ve Sloupu v Čechách, Novém Boru a Mimoni, ale také na Kristýně v Hrádku nad Nisou nebo na koupališti Sluníčko v Liberci. Bez závad jsou všechny sledované koupací plochy na Jablonecku. Nejvíc trápí sinice Máchovo jezero nebo koupaliště v Chrastavě na Liberecku. Na ostatních místech má voda pouze sníženou průhlednost.

Ochlazení by mělo přijít už v pátek. Postupně se zvětší oblačnost a s ní přijdou i přeháňky a bouřky. Třicítku teploty překročí už jen v pondělí, jinak se budou držet lehce nad pětadvaceti stupni. Koncem srpna by pak teploty měly klesnout zpět k průměrům a přibýt srážky. Meteorologové ale dodávají, že vzhledem k jejich lokálnímu charakteru může někde zůstat půda zpočátku vyschlá.

Marek Jungwirth