Velkou akci pro svoji největší základní školu spustí už od prázdnin Česká Lípa. Připravuje totiž zateplení základní školy Špičák. Projekt za bezmála 34 milionů korun začne v polovině července a potrvá celý rok. Škola na Špičáku se dočká zateplení fasády, výměny oken i statického zajištění.

„Podle projektu mělo vše stát pětačtyřicet milionů, v soutěži se ale podařilo stavbu výrazně zlevnit. Zhruba čtyřiadvacet milionů bychom navíc měli získat z evropských fondů," informoval českolipský místostarosta Jiří Kočandrle.

Investice se má vrátit do deseti let

Základní škola na Špičáku je největší základní školou na Českolipsku i v Libereckém kraji. První žáci sem začali chodit v roce 1987, kdy byla slavnostně otevřena první část. Škola byla projektována až pro 1200 dětí, dnes je jich tu asi o třetinu méně.

Objekty jsou ve špatném stavu, vyměnit potřebují okna i dveře, fasádu i střechy je třeba zateplit. Díky tomu by se v příštích letech měly náklady školy na energie snížit bezmála o dva miliony korun za rok. „Celá investice do zateplení by se tak díky úsporám nákladů na energie měla vrátit do pěti až deseti let," poznamenal Jiří Kočandrle.

Náklady na provoz školních budov se rok od roku zvyšují, Česká Lípa proto připravila i další podobné projekty. Zateplení a výměny oken by se měly dočkat také mateřské školy Brněnská a Zhořelecká. Tady by náklady neměly přesáhnout 14 milionů korun. Další čtyři mateřské školy čeká rekonstrukce a zateplení střech dohromady za téměř osm milionů korun.

Radnice připravila také rekonstrukci a dostavbu pavilonu B speciální základní školy na sídlišti Holý vrch. V roce 2007 prodělal rekonstrukci pavilon A a dnes slouží pro děti s tělesným postižením, v posledních dvou letech se rekonstrukce dočkal i pavilon C, který slouží dětem autistickým. „Béčko" přijde na osm milionů korun.