Během léta studenti vytvořili více než tisíc unikátních uměleckých děl a sepsali články, rozhovory a úvahy. To vše vložili do novin Je mi Ralsko, které začátkem září roznesli do všech ralských schránek. Výstava spočívá ve spolupráci s ralskými obyvateli. Studenti je žádají, aby před tímto dnem (23. září) pověsili umělecká díla do oken svých domů a na jeden měsíc je takto vystavili.

Na sobotní vernisáž studenti pozvali i komisaře z české agentury pro zápis rekordů, aby výstavu nechali oficiálně uznat jako největší v České republice. Zda se takový rekord povede, závisí tedy nyní na občanech Ralska. „Cílem byl umělecký čin, který se nebude odehrávat na jednom místě, ale na ploše celého města Ralska. Tím, že se nám už podařilo vytvořit tento počet grafických tisků a noviny a opravdu je roznést všem, jsme jej vlastně už dosáhli,” vysvětluje jedna z organizátorek Anna Poubová.

Tento záměr vyplynul z charakteristiky města: je rozlohou čtvrté největší v republice, ale jen velmi řídce osídlené. „Tak nějak je tu všude daleko. Od začátku jsme tedy nechtěli udělat jen jednu věc na jednom místě, a nutit tak obyvatele jiných městských částí složitě cestovat,” dodává Poubová.

Letos už po čtyřiadvacáté vytváří sklárna Ajeto na Českolipsku ceny Thálie.
Šípkovy masky míří k divadelníkům. Ceny Thálie se letos opět zrodily v Lindavě

Plošně je koncipované i zahájení výstavy. Nebude se odehrávat jen na jednom místě, ale současně po celém Ralsku. „V projektu je nás jedenáct, takže se rozdělíme a vytvoříme po Ralsku taková stanoviště, kde po celý den někdo z nás bude. Připravíme na nich občerstvení, přípitek a program jako na klasické vernisáži - tak aby se obyvatelé mohli zastavit, připít si s námi a oslavit společné snažení,” vysvětluje student Heřman Hůrka.

„Důležitá věc, kterou jsme naplánovali, je okružní autobus,” doplňuje, „ten vyrazí ráno z Kuřívod a postupně objede celé Ralsko. Na naplánovaných stanovištích se na kratší či delší chvíli zastaví, abychom si prohlédli výstavu. Na většině míst Ralska bude projíždět dvakrát, takže místní budou moci do autobusu nastoupit a večer se s ním zas vrátit domů.”

Autobus je pro všechny zdarma a je možné provést rezervaci na jemiralsko@gmail.com nebo telefonním čísle 775 953 298. Obyvatelé najdou veškeré informace o vernisáži v novinách, případně na události na facebooku „Je mi Ralsko: Největší výstava na světě.”

Speed Festival míří do České Lípy.
Speed Festival přinese do České Lípy adrenalin i řadu uzavírek v centru

K večeru se autobus vrátí do Kuřívod, kde proběhne závěrečná část zahájení ve spolupráci s SDH Ralsko. Hůrka dodává: „Podpora od hasičů je neuvěřitelná. Hlavně díky nim můžeme na zahájení nabídnout občerstvení, pivo i hudbu. Takže všechny opravdu srdečně zveme a těšíme se.”

Studenti tedy všechny zvou na sobotu 23. září na tato místa: Kuřívody (u obecního úřadu), Ploužnice (u večerky), Hradčany (u infocentra), Hvězdov, Náhlov. Tam všude bude možné je během dne potkat a společně oslavit výstavu. Závěrečné posezení začne okolo 16 hodin v Kuřívodech v parku u obecního úřadu.

Pro aktuality a více informací sledujte projekt na sociálních sítích: instagram.com/jemiralsko a facebook.com/ralskoralsko. Pro více informací kontaktujte Annu Poubovou na telefonním čísle +420 773122827 nebo e-mailové adrese jemiralsko@gmail.com.

Jízdní řád okružního autobusu:

příjezd odjezd
Kuřívody 10:00
Ploužnice u večerky 10:10
Hradčany 10:20 11:00
Boreček 11:10 11:30
Ploužnice u večerky 11:45 13:00
Hvězdov 13:20 14:15
Náhlov 15:00 16:00
Horní Krupá 16:45 17:00
Návrat do Kuřívod 17:15