Na úvod se musím zeptat: Máte číslo na Babiše?
Mám.

Je to k něčemu dobré?
Ano, když je potřeba vyřešit aktuální problém, je vždycky na příjmu. Nikdy se mi nestalo, že by nebyl připraven pomoct.

Jak probíhají koaliční vyjednávání?
V neděli jsme se sešli znovu se subjekty Živá Lípa, NaS a Piráty. To jsou pro nás nejbližší partneři. Začínáme nalézat shodu v programových věcech i na formátu, jak by mělo budoucí vedení města vypadat. Je shoda i na budoucí podobě práce výborů. Chceme přizvat odborníky a respektovat jejich názor.

Jedním z hlavních slibů Živé Lípy bylo MHD zdarma. Je to pro vás přijatelné?
Tuto otázku jsme otevřeli. My se k tomu nepřikláníme, ale je možné, že v budoucnu tuto diskuzi znovu otevřeme. Musíme nejdříve vyhodnotit nyní zavedené slevy a uvidíme.

Ono to možná bude celkem drahé vzhledem k nové smlouvě s Buslinem, která o zhruba třetinu zdražuje sazbu za kilometr. Jak tuto situaci budete řešit?
Necháme prověřit, zda je smlouva v pořádku a zda byla současná rada kompetentní k tomu, aby o takto zásadní zakázce rozhodla za zády zastupitelstva.

Stalo se takovou tradicí, že místa ředitelů některých příspěvkových organizací jsou dosazována politicky. Chystáte nějaké změny třeba v Kultuře nebo Sportu?
Chceme, aby tyto posty byly obsazeny odborníky. Věřím, že v této otázce s koaličními partnery nalezneme shodu a tyto posty už nebudou dosazovány politicky, ale proběhne veřejné výběrové řízení.

Na co se jako starostka zaměříte jako první?
Musíme udělat revizi investic a následně nastavit priority a systematicky začít s realizací těchto záměrů.

Jste statutární náměstkyně hejtmana Libereckého kraje. Půjdou obě funkce vykonávat současně?
Bude muset proběhnout komunikace s panem hejtmanem, radou kraje a naším zastupitelským klubem. Předpokládám ale, že vykonávat obě funkce jako uvolněné by bylo velice náročné.

Co říkáte na výsledek voleb?
S naším ziskem 24 % jsme velmi spokojeni, protože jsme dosáhli téměř desetiprocentního navýšení oproti roku 2014. Navíc proti nám stáli silní konkurenti, například Živá Lípa sestavená z pěti politických subjektů, kde každý kandidát má jiné spektrum podporovatelů.