Nadále nejvyšší nezaměstnanost zůstává ze čtyř okresů Libereckého kraje na Českolipsku. Dosahuje tu podle informací analytiků úřadu práce hranice 11,2 procenta, která platila i na konci prázdnin.Za celé září se totiž počet nezaměstnaných uchazečů o práci zvýšil pouze o osmnáct, aktuálně je tedy na celém okrese 6032 dosažitelných lidí bez práce.

Nezaměstnanost v Libereckém kraji je přitom na úrovni 9,6 procenta, a to už dokonce třetí měsíc za sebou. Na Liberecku je přitom nezaměstnanost jen 9,2 procenta a na Jablonecku dokonce 8,7 procent, což je o dvě a půl procenta méně než na Českolipsku.

Krajský analytik Úřadu práce v Liberci Petr Malkovský považuje vývoj nezaměstnanosti v Libereckém kraji za nepříznivý.

Dva tisíce míst

„Již třetí měsíc po sobě došlo ke zvýšení celkového počtu evidovaných uchazečů o zaměstnání. Velkou měrou se o tento nárůst zasloužili především čerství absolventi, jejichž počet v evidenci se zvýšil oproti minulému měsíci o 335," uvedl Malkovský. Podle něj se situace na trhu práce v dalších měsících ještě zhorší. „S blížícím se koncem roku lze očekávat postupné ukončování sezonních prací ve stavebnictví, což bude mít za následek další zvýšení počtu evidovaných uchazečů," odhadl.

Mírně se ale za poslední měsíc zvýšila nabídka práce v Libereckém kraji. Zatímco na konci prázdnin si mohli uchazeči vybírat z 2045 volných míst, na konci září jich měly úřady k dispozici 2074, což bylo o 29 více. Na jedno volné místo tak bylo 11 uchazečů.

Největší je nabídka práce na Liberecku, kde na jedno volné místo připadá 7,5 uchazeče, naopak nejhůře je na tom Semilsko, kde mají úřady na jedno místo více než 18 nezaměstnaných.

(s využitím ČTK)