„V letní sezóně 2008 bylo v Libereckém kraji v provozu třicet čtyři přírodních koupališť, osm venkovních bazénů s recirkulací a čtyři koupací oblasti,“ předeslala tisková mluvčí Krajské hygienické stanice Liberec Zuzana Balašová. Hygienici zkoumali nejen kvalitu vody, ale také úklid ploch pro slunění, toalety, převlékárny či způsob a četnost likvidace odpadu.

Na přírodních koupalištích bylo provedeno 69 kontrol, na venkovních bazénech s recirkulací 16 kontrol a v koupacích oblastech kraje 35 kontrol. Během koupací sezóny bylo odebráno 168 vzorků vody ke zjištění její jakosti.

Za nedostatky byly uloženy čtyři pokuty v celkové výši 6500,- Kč. „Tři pokuty byly uloženy v okrese Česká Lípa za chybějící analýzy povrchové vody, absenci evidence výsledků analýz a za nevyhovující jakost upravené vody,“ upřesnila Zuzana Balašová. Poslední pokutu dostali provozovatelé koupaliště v okrese Jablonec n. N. za nedostatečný úklid WC.

Zákaz koupání postihl koupaliště v Dubici a Heřmanice v Podještědí.
Také v letošním roce bylo na Máchově jezeře rozhodnuto o aplikaci přípravku PAX-18 v průběhu koupací sezony, nikoli před ní.

I přesto, že zásah nebyl natolik pozitivní, jak se předpokládalo, bylo možné se v Máchově jezeře koupat po celou dobu koupací sezóny. Množství sinic nepřesáhlo limitní hranici 100 000 buněk na mililitr, kdy by jakost vody neodpovídala hygienickým požadavkům a pro koupající by tak představovala zdravotní riziko.