Nabídka táborů, které pořádají domy dětí a mládeže na Českolipsku je pestrá, příliš volných míst jim už ale nezbývá. Nenaplněnou kapacitu má ještě několik klasických táborů v Čechách, ale také zájezd do Francie nebo příměstské tábory. A navíc, stojí skoro stejně jako loni.

„Zájem o tábory z naší nabídky byl obrovský. Například jeden z nich byl plný během dvou dnů. Rozhodli jsme se tedy, že do konce května vyvěsíme na stránkách ještě nabídku na jeden příměstský tábor pro zhruba pětadvacet dětí," řekla Jana Hlavinková z Domu dětí a mládeže Smetanka v Novém Boru.

Ta doplnila, že tábor bude na pět dní, pro děti budou připravené nejrůznější hry, výtvarné dílny a také dva výlety. Kromě chystaného příměstského tábora mají ve Smetance volné kapacity ještě ve dvou táborech. Na první z nich se pojede do Miletína. Na začátku srpna pak mohou děti absolvovat příměstský tábor s angličtinou, jehož tématem budou olympijské hry.

Podobně jako ve Smetance jsou na tom s obsazeností také v Libertinu. „Cenu těch velkých táborů s vysokým počtem dětí se snažíme udržet na několika tisících, nijak výrazně jsme nezdražovali," podotkla ředitelka Domu dětí a mládeže Libertin v České Lípě Jiřina Mimrová.

Volné kapacity mají ještě na čtyřech táborech. Rodiče tak své dítko mohou přihlásit na zájezd do Francie, do města Port Grimaud, rodinná kasa však bude lehčí o více než devět tisíc korun.

Kromě něj pak děti mohou jet ještě na tábor do Heřmanic v Podještědí. Na ten však dítěti musí přibalit i kolo. Do tábora totiž děti musí došlapat, během něj se budou pořádat nejrůznější cyklovýlety. Volná místa pak jsou v Libertinu ještě na zájezdy do Chřibské a na Sázavu.

Tábory s rytíři

Kapacitu ještě nemají naplněnou na dvou táborech, které pořádá Dům dětí a mládeže Cvikováček ve Cvikově. Pokud rodiče na ně děti přihlásí, užijí si táborníci historického šermu. Na konci července mohou děti vyrazit s rytíři ze skupiny historického šermu Garde do Lužických hor. Historického dobrodružství si pak děti užijí také v příměstském táboře.

„I když máme ceny táborů v podstatě stejné jako vloni, zájemců o ně ubylo. Mnoho lidí tady nemá práci a na tábory jim tak nezbývají peníze," doplnila Jana Nigrinová z Domu dětí a mládeže Cvikováček ve Cvikově.

Kam ještě na letní tábor a za kolik

DDM LIBERTIN ČESKÁ LÍPA

- Heřmanice v Podještědí, cyklotábor, pro děti od od 8 do 15 let, cena 3900 korun

- Chřibská, termíny: 15. 7. - 27. 7. nebo 29. 7. - 10. 8., cena 3990 korun

- Sázava, vodácký výcvik, pro děti od 8 do 15 let, cena 4100 korun

- Port Grimaud, Francie, cena od 9090korun

DDM SMETANKA NOVÝ BOR

- Miletín, „Kdo se první dožije Vánoc", termín 1. - 14. 7., cena 3999 korun

- Příměstský tábor s angličtinou, termín 6. - 10. 8., cena 2200 korun

DDM CVIKOVÁČEK CVIKOV

- Lužické hory, tábor s rytíři, termín 28. 7. - 10. 8., cena 3700 korun

- Příměstský tábor s rytíři, termín 28. 7. - 10. 8., cena 2700 korun