GrafikaZdroj: DeníkTěmi jsou za volební obvod 36 Českolipsko dosavadní senátor Jiří Vosecký z Okrouhlé nominovaný Starosty pro Liberecký kraj a Vít Vomáčka, kandidát ODS a dlouholetý starosta Kravař.

Vosecký vyzdvihuje podporu řady starostů z kraje a z protikandidátů ho teď podpořil Petr Jeník (Piráti) a Jaroslav Křupala z ČSSD. Vomáčku Libor Křenek (SPD) a starostka České Lípy. „Sice do Senátu nekandidovala, ale mám radost, že mě pro druhé kolo veřejně dává důvěru Jitka Volfová. Jako českolipská starostka starostovi Kravař,“ řekl Vomáčka.

Vlevo senátor Jiří Vosecký (STAN+SLK) a jeho protivník v druhém kole senátních voleb na Českolipsku Vít Vomáčka (ODS).Zdroj: FB Vít VomáčkaKřupala se už 4. října vyjádřil, že preferuje Voseckého. „Potkávali jsme se v kampani nejvíce a vždy jsme se k sobě chovali korektně a slušně. Dokonce jsem s ním strávil i jeden den při návštěvě ministra v Libereckém kraji a i tam jsme se respektovali,“ potvrdil Deníku starosta obce Vrchovany, který v prvním kole obdržel 1 775 hlasů (5,04 %). Jak zmínil, kampaň a volby pro něj byly zkušeností jak pozitivní, tak negativní. „Třeba kopírování kampaně nebo i urážky a ponížení,“ zmínil kandidát ČSSD, blíže ale problémy neupřesnil.

Také Petr Jeník, který v barvách Pirátů skončil třetí se ziskem 3 568 hlasů (10,13 %) vyzval své sympatizanty, aby volili Voseckého. „Jsem rád, že senátorský post získá demokrat. Jsem si jistý, že ani jeden z postupujících by nikdy nehlasoval pro ohnutí ústavy či volebního zákona a jsme si blízcí i názorově v mnoha dalších otázkách,“ sdělil Jeník. Ze svého volebního výsledku zklamaný není. Těsně před volbami se prý smířil s realitou „v podobě brutální marketingové mašiny a podpory silné značky SLK, kterou reprezentuje současný senátor Jiří Vosecký“.

„K druhému kolu půjdu a volit budu. Na vyjádření své podpory jsem čekal i na živý duel obou kandidátů v televizi,“ dodal Jeník. Pouze k tomu, aby lidé na Českolipsku šli znovu volit v druhém kole, vyzve ředitel ZŠ na Špičáku v České Lípě Libor Šmejda, v 1. kole reprezentant koalice TOP 09, KDU-ČSL a SEN21 (2 221 hlasů, 6,30 %).

„Veřejnou podporu ale nebudu vyjadřovat žádnému z obou postupujících,“ prohlásil. Jak poznamenal, výsledkem z prvního kola není zklamán: „Na první pokus to nebylo špatné, mrzí mne, že koalice TOP 09 a KDU-ČSL neuspěla, ale život jde dál.“

Českolipský advokát Jan Riedl (3 056 hlasů, 8,68 %) podle svých slov v průběhu celé volební kampaně vystupoval jako nezávislý kandidát, který ctí i svobodu myšlení každého člověka. „Nemám právo poučovat příznivce, jak mají hodnotit zbylé kandidáty, i když mi vadí, že současný senátor porušil ustanovení zákona, který zakazuje v den voleb agitaci v blízkosti volební místnosti,“ uvedl Riedl. Poukázal na fakt, že těsně u volební místnosti v Moskevské ulici v České Lípě projížděl autobus MHD celý polepený transparenty senátora Voseckého, které volič viděl přímo před sebou, když vcházel do budovy školy.

„Přeci jenom bych ale podpořil toho kandidáta, který ze svých prostředků daroval vyšší částku na obecně prospěšné účely, případně, kdo ujde za 7 hodin vzdálenost maratonu,“ podotkl Riedl. S nadsázkou tak reagoval na svoji předvolební akci, kdy v centru Lípy celý den na chodícím pásu zdolával maratonskou vzdálenost, ze které vyplynula výše jeho finančního daru pro Nemocnici s poliklinikou Česká Lípa ve výši 42 195 korun. V minulých letech také sám absolvoval řadu maratonů doma i ve světě.