„Pokud na to má a když bude mít silnější postavení a pravomoci. Pak se teprve ukáže síla osobnosti, která má-li vizi pohne vývojem města,“ říká Žatecká, podle které je změna politické kultury nezbytná.

Kategoricky proti přímé volbě starostů je naopak starosta Nového Boru Jaromír Dvořák. „Nepovažuji za rozumné, abychom v dnešní, tak trochu hysterické době oslabovali zastupitelskou demokracii ve prospěch jednotlivce,“ upozorňuje.

Americké diváky televize zavede i na Víseckou rychtu v Kravařích.
Díky Czech-American TV znají Českolipsko lidé i za oceánem

Starostka Nového Oldřichova Marcela Novotná proti přímé volbě není, prozatím jí ale chybějí jasně stanovená pravidla. „Pokud nebudou jasně nastavena, vznikne chaos a stav by ohrozil fungování jednotlivých samospráv,“ myslí si Novotná. Nesouhlasí ani s dnešní legislativou, která připouští, že když se proti vítězné straně spojí všichni ostatní, vítěz voleb jde do opozice. „Vítěz by měl vládnout. Bez ohledu na to, že jsme někteří z nás s výsledky voleb nespokojeni,“ dodává.

INSPIRACE U SOUSEDŮ

S nápadem na vhodný systém fungování samospráv v případě zavedení přímé volby přichází starosta Prysku Jan Sviták. „Přímá volba starostů je sama o sobě dobrá varianta. Je však třeba přesně stanovit pravomoci starostů a zastupitelstva a sladit volby časově tak, jako je to v Německu, kdy se starosta volí v půlce volebního období zastupitelstva,“ navrhuje Sviták. Vhodné by podle něj v případě přímé volby bylo i delší volební období starosty.

Studenti. Ilustrační foto.
#VyjdiVen! Studenti budou stávkou bojovat za demokracii