Pět nákladních aut navezlo v noci ze středy na čtvrtek do zahrady zchátralého domu jen několik desítek metrů od centra Cvikova hromady odpadu. Ze zahrady se rázem stala černá skládka. Jsou v ní pneumatiky, kabely, ztrouchnivělé hadry a další odpad. „Podobnou situaci, že by se na zahradě u domu začala vršit černá skládka, jsme tady zatím nikdy řešit nemuseli," říká Jaroslav Švehla, místostarosta Cvikova.

Radnice už ve spolupráci s odborem životního prostředí v Novém Boru zjišťuje, kdo za haldami nelegální skládky stojí. „Nemáme jistotu, kdo to byl," zmínil místostarosta.

Spekulant?

Rozpadající se starý dům, ležící u silnice I/13 z Nového Boru na Liberec, někdo zřejmě velmi levně koupil možná už s úmyslem, že na získaném pozemku u domu se levně zbaví odpadu. „Kdyby šlo o suť z baráku, neměli bychom s tím problém. Ale tady jde o neoprávněnou skládku včetně kabelů a pneumatik. Budeme požadovat, aby to majitel pozemku odstranil," zdůraznil Švehla.

Podobný problém, ale ještě větších rozměrů, řeší cvikovská radnice také v Lindavě. V rozlivovém území říčky Svitávky se tu objevily tuny hlíny. Vyrostly na městském pozemku, který radnice původně pronajala na pastvu koní.

Ušlechtilá zvířata ale po čase vystřídaly automobilové závody destruction derby. A teď je pozemek zavezený obrovským množstvím hlíny pocházející ze stavební činnosti. Existuje podezření, že jde o hlínu vydlabanou během stavby nákupního centra Kaufland v Novém Boru.

Nelegální zavezení hlíny může mít hodně trpké dopady pro Lindavu. Díky hlíně se totiž rozlivové území říčky Svitávky zvýšilo asi o metr. Kdyby se Svitávka znovu rozvodnila, mnohem snadněji by teď ohrozila domy v obci. „Asi metr vysoká navážka z hlíny úplně narušila původní svahový břeh potoka," poukazuje Jaroslav Švehla.

Pomáhají i školy

Město Cvikov už nájemci pozemku vypovědělo smlouvu. Odbor životního prostředí v Novém Boru ale nařídil Cvikovským, jako vlastníkovi pozemku, aby obří navážky hlíny odstranili. Město tak bude muset vynaložit statisíce korun na odvezení hlíny. „Budeme samozřejmě požadovat náhradu po tom, kdo to zavinil," potvrdil cvikovský místostarosta.

S nelegálními skládkami bojuje také Česká Lípa. Městská policie už od počátku roku zaznamenala celkem 32 černých skládek na území města.

„Strážníci se nejprve snaží vypátrat původce skládky, následně žádají v případě neúspěchu při pátrání o úklid majitele pozemku a nakonec zasílají podnět ke správnímu řízení, pokud k úklidu nedojde," popsal Lubomír Mery, šéf městské policie v České Lípě.

S černými skládkami na Českolipsku ale nebojují jen policisté nebo úředníci z odborů životního prostředí. Prostřednictvím projektu Zmapujto.cz se na šíření informací o nelegálním odpadu podílejí také školáci. Ti i v rámci hodin ve škole kontrolují ohrožená místa a zaznamenávají informace o skládkách do interaktivní mapy, do níž je možné vstupovat i přes chytré mobilní telefony. Na Českolipsku program nyní eviduje černé skládky u Blíževedel, Jestřebí nebo Slunečné.