Ozdobou odborné části konference s ústředním motivem „Bezpečí pacienta” bylo i vyhlášení TOP pracovníků liberecké nemocnice v kategorii nelékařských oborů.

„Jsem ráda, že i letos se nám podařilo po dlouhém a náročném rozhodování vybrat. V kategorii ambulance se vítězem stala Olena Ihnaťová, všeobecná sestra z ARO, v kategorii lůžková stanice Alena Kyrianová, staniční sestra spinální jednotky. TOP pracovníkem v kategorii komplementy byl odbornou porotou vybrán František Šebek, vrchní RDG asistent,“ vyhlásila vítěze hlavní sestra KNL Hana Bláhová.

„Pro mne jsou všichni naši zaměstnanci TOP. Bohužel, vítěz může být jen jeden. Proto děkuji všem zaměstnancům za jejich pozitivní přístup k práci, která se pro mnohé z nich stala životním posláním. I to je jasným důkazem toho, že v liberecké nemocnici pracuje profesionální tým lidí, kteří umí a hlavně chtějí pomáhat,“ ocenil při slavnostním vyhlášení lékařský tým ředitel nemocnice Jan Mečl.

Nominovaní museli splňovat náročná kritéria. Například nadstandardně zvládat náročné krizové situace a umět je rychle řešit nebo se zapsali výjimečným činem, který ovlivnil život jich samotných a neobvyklým způsobem prospěl pacientům či kolegům.

„Hodnotil se i zajímavý nápad užitečný pro rozvoj konkrétního oddělení a aktivita v odborných společnostech a v dalším vzdělávání,” doplnil mluvčí KNL Lukáš Gibiec.

Vracíme pacienty do života

„V nemocnici jsem už 29 let a i když je to práce nesmírně náročná, nevyměnila bych ji za nic,” řekla první z trojice vítězů - staniční sestra spinální jednotky Alena Kyrianová.

Její pracoviště patří k jediným čtyřem v celé republice. „Soustřeďují se zde pacienti s poškozením míchy. Někteří tu tráví i několik desítek týdnů, protože práce s nimi a celý proces se nedá nijak urychlit,” řekla oceněná zdravotnice, která své mnohaleté cenné zkušenosti předává i studentkám zmíněného Ústavu zdravotnických studií při Technické univerzitě.

„Největší odměnou je pro mě, když pacienty vracíme zpátky do života,” popsala ještě dojatá oceněním svých kolegů i odborné komise bezprostředně po vyhlášení.

ARO bych za nic nevyměnila

Uzdravení pacienti jsou nejvyšší metou i pro další z oceněných ankety - Olenu Ihnaťovou, všeobecnou sestru z ARO.

Také ona vrací pacienty do života, i když jinak. Jejím úkolem je totiž provázet pacienty po operacích. Těch běžných, plánovaných, ale i náročných polytraumatických výkonech, kdy pacient v těžké narkóze absolvuje několikahodinové náročné operace vnitřních orgánů, hlavy, páteře, například v důsledku autohavárie. A že takových přibývá, není tajemstvím. Ani sestřička Olena, která přišla před dvanácti lety z Ukrajiny by svou těžkou a psychicky náročnou práci nevyměnila za nic. I když jsou momenty, kdy o tom krátce uvažuje. „Vzpomínám, když k nám jednou na Vánoce přivezli mladého chlapce. I přes veškerou péči vážným poraněním ještě ten den odpoledne podlehl. Obrečely jsme to všechny. To jsou nesmírně silné momenty, zvláště když přijde rodina a vy jste ti, kdo jim zlou zprávu musí předat,” nechala nahlédnout do nitra lidí v bílém Olena Ihnaťová.

Těžké chvíle jsou pravděpodobně i silným pojítkem mezi celým oddělením ARO. „Je tu neuvěřitelný kolektiv, náš pan primář, lékaři, sestry, nikde jsem se s tak lidským, přátelským prostředím nesetkala, za to jim patří poděkování,” řekla neméně dojatá sestra, jejímž úkolem je hlídat pooperační stav pacientů napojených na přístroje.

Technika dělá zázraky

Třetím z oceněných byl muž. František Šebek, vrchní RDG asistent. Také on svůj čas a profesi dělí mezi techniku a člověka. „Beru to jako ocenění dvacetileté práce,” popsal své pocity, když zaznělo právě jeho jméno ze tří nominovaných. Zavzpomínal, o jak obrovský kus poskočilo české zdravotnictví zejména v oblasti technologií. „Když jsem začínal, ještě se vyvolávaly snímky v ruce,” řekl muž, bez jehož práce by se neobešlo ani jedno z důležitých oddělení nemocnice. Dnes si snímky během chvíle otevře lékař přímo ve svém počítači na kterémkoliv oddělení a navíc je může konzultovat i s dalšími odborníky. I díky Františku Šebkovi a jeho kolegům.