V posledním týdnu letošního roku výrazně ubylo lidí s chřipkou a akutními záněty dýchacích cest. Nemocnost na Českolipsku klesla oproti předchozímu týdnu téměř o padesát procent.
„V současné době připadá na Českolipsku přibližně 760 nemocných na 100 tisíc obyvatel. Nejvíce virových onemocnění se stále vyskytuje na Liberecku, naopak v okrese Semily, kde byla nemocnost v uplynulých týdnech nejvyšší, klesla o téměř 90 procent,“ informovala Zuzana Balašová, mluvčí Krajské hygienické stanice, která situaci pravidelně sleduje od začátku října.
Podle odborníků stojí za poklesem počtu nemocných především vánoční prázdniny, kdy děti nechodí do školy a mnoho dospělých si bere dovolenou a klesá tak riziko šíření nákazy. Klesající tendence by měla ještě nějaký čas vydržet.
V Libereckém kraji stály za většinou onemocnění jiné než chřipkové viry. Pravá chřipka se obejvila jen v týdnu před Vánocemi na Liberecku. „Většinou až v druhé polovině ledna a v únoru přichází „klasická“ chřipka,“ říká MUDr. Jana Prattingerová, vedoucí odboru protiepidemického Krajské hygienické stanice Libereckého kraje.
Ne každá akutní respirační infekce projevující se rýmou, kašlem, zvýšenou teplotou je chřipka. „Chřipka je závažná infekce, pro kterou je charakteristický náhlý začátek, schvácenost, horečka nad 38°C, bolest hlavy, svalů, kloubů. Onemocnění provází suchý dráždivý kašel.“

 

 

Další zprávy z regionu najdete zde