„Mezi zaměstnanci se nejvíce vyskytovaly nemoci obvodových nervů na rukou a na nohou, vyvolané dlouhodobou jednostrannou zátěží,“ řekla mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová. Podle předsedy Asociace samostatných odborů v Libereckém kraji Milana Šubrta je však skutečná situace mnohem horší, než se zdá ze statistiky krajské hygienické stanice.

„Když se vedení podniků dozví od závodních lékařů o zdravotních problémech zaměstnanců, snaží se jich většinou rychle zbavit pod záminkou organizačních změn. Musí jim potom dát jako odstupné tři měsíční platy. Pokud by však dělníci museli odejít kvůli nemoci z povolání, měli by nárok na 12 měsíčních platů,“ upozornil Milan Šubrt. Dodal, že nemoci z povolání jsou navíc důvodem pro kontroly hygieniků, jichž se podniky obávají.

Nemoci z povolání se loni v Libereckém kraji projevily oficiálně u 27 žen a sedmi mužů. „Na Českolipsku jsme jich evidovali 26, na Liberecku šest, na Jablonecku dvě a na Semilsku žádnou,“ upřesnila Zuzana Balašová.

Hygienici udělali loni ve firmách v Libereckém kraji 38 kontrol kvůli podezření na nemoci z povolání. Setkali se s 16 nemocemi obvodových nervů na rukou a na nohou, s osmi kožními nemocemi a s pěti záněty šlach, svalů a kloubů. Ve čtyřech případech trpěli nemocemi obvodových nervů na rukou dělníci, pracující s vibrujícími předměty. Jeden zaměstnanec ochořel přenosnou a parazitární chorobou.

Hygienici vyrážejí na kontroly do firem na podněty specializovaného pracoviště pro nemoci z povolání v krajské nemocnici v Liberci.
„Liberecký kraj se řadí v České republice mezi kraje s nižším počtem ohlášených nemocí z povolání,“ dodala Zuzana Balašová.

(čtk)