Je to metoda zaměřená na vyšetřování měkkých tkání, kdy lékaři vidí jednotlivé struktury v mozku, v páteři nebo míchu, která například není diagnostikovatelná na CT přístrojích.

„Vyniká dobrým tkáňovým kontrastem, a proto nám umožňuje vidět detailní struktury jednotlivých tkání,“ vysvětlila primářka oddělení radiodiagnostiky Katarína Urbancová. Nejde ale o metodu, která by byla indikována akutně jako třeba u cévní mozkové příhody. „Vyplývá spíš z nejasností při jiných postupech a měla by stanovovat definitivní diagnózy,“ podotkla Urbancová.

V současném zaváděcím provozu vyšetřují lékaři a laboranti na magnetické rezonanci sedm pacientů denně. Primářka odhaduje, že brzy zvládnou za den vyšetřit až deset pacientů. Čekací doba na vyšetření je zatím v NsP krátká, jen tři týdny.

„Zavádění jednotlivých vyšetření magnetické rezonance je připraveno ve třech fázích,“ zmínila primářka. V té první, která už běží a bude trvat dva měsíce, probíhají vyšetření mozku a páteře. Ty mohou odhalit například ložiskové procesy, zánětlivá onemocnění i degenerativní onemocnění nebo traumata. Později chce primářka se svým týmem spektrum vyšetření rozšířit na celkový pohybový aparát se zaměřením zejména na kloubní vyšetření. Nakonec plánují i gynekologickou a zejména břišní diagnostiku zacílenou na vyšetřování jater a střev.

Podle primářky jde o metodu, která funguje na základě účinku silného magnetického pole a je pro pacienty bezpečná. „Nehrozí žádné negativní účinky, pacienti mohou mít jen pocit tepla,“ řekla Urbancová. Vyšetření trvá obvykle půl hodiny.

60 milionů korun

Novinku, kterou lidé najdou v přízemí hlavní budovy nemocnice, technici chystali přes rok a přišla včetně nezbytných stavebních úprav na 60 milionů korun. Více než polovinu získala nemocnice z evropské dotace a od Libereckého kraje. V NsP vybrali přístroj značky Philips za téměř 32 milionů korun.

„Do poslední chvíle nebylo jasné, kdo vyhraje soutěž. Ale i ostatní nemocnice v kraji mají zařízení Philips, jsme tedy sjednoceni, což je výhoda i v rámci personálu. Odborníci z Jablonce a Liberce by nám tak mohli pomáhat,“ sdělil generální ředitel NsP Pavel Marek.

Podle něj je provoz pracoviště personálně zabezpečen a podobný problém, jako byl před časem na mamografickém pracovišti, vylučuje. „Personál se učil půl roku, je zajištěný. Máme nasmlouvané další lékaře,“ ujistil šéf nemocnice.

„Jsem ráda, že se českolipská nemocnice dočkala, ale přístroj není jen pro naše město, využije ho veliká spádová oblast,“ komentovala technologický přírůstek starostka České Lípy Jitka Volfová.

Pacienti, kterým vyšetření doporučí odborný specialista, se mohou objednávat buď osobně na recepci magnetické rezonance, nebo telefonicky. Veškeré informace k vyšetření lidé naleznou na webových stránkách nemocnice.