Jedná se o zařízení pro přesné a bezpečné posouzení stavu žil, což vede k jejímu optimálnímu napíchnutí. „Princip hledače žil je založen na vyšší absorpci infračerveného záření hemoglobinu oproti okolním tkáním. Díky tomu lze detekovat až o 80 procent více neviditelných žil včetně jejich hloubky, které jsou následně v reálném čase promítány přímo na kůži pacienta,“ uvedla tisková mluvčí českolipské nemocnice Tereza Sutor.

Při odběru je možné zvolit hned několik typů zobrazení a jasu promítání, individuálně podle potřeby personálu nebo aktuálních světelných podmínek v ambulanci. Jeho použití dle studií snižuje míru neúspěšnosti vpichu a zároveň urychluje celkový čas odběru. Projekční hledač žil je uložen na mobilním rameni, tím personál při odběru nijak neomezuje a může se tak plně věnovat nejmenším pacientům.

Nemocnice v České Lípě opět rozšiřuje a zlepšuje své služby, tentokrát se zaměřila na lůžkové oddělení pediatrie.
Stravovací novinka v českolipské nemocnici. Děti dostanou na výběr ze tří jídel

Nemocnice se s novým přístrojem pochlubila na své facebookové stránce a sklidila nadšení. „Tak tohle je bomba, já málem nervově nedala, když se tříleté dcerce 10 minut hledala žíla v ruce na odběr… S tímto to bude pro dětičky méně pláče a pro rodiče méně stresu. Možná by bylo fajn mít to i v odběrové místnosti na hematologii,“ napsala pod příspěvek Lucie Černoušková.

„Přístroj se nám osvědčil a je využíván častěji, než se původně předpokládalo, další využití by mohl najít v naší odběrové místnosti. V zahraničí je používání obdobných přístrojů častější a jsme velmi rádi, že díky modernímu přístupu personálu nemocnice ho můžeme využívat i na českolipské pediatrii,“ dodala z oddělení zdravotechniky Vladimíra Pindrochová.

Podívejte se: Tradiční karneval v Mimoni se opět povedl. Děti byly nadšené

Zdroj: Ladislava Sdrzallek