Pacienti z Českolipska s aterosklerózou nebo cukrovkou, kteří mají cévní problémy zejména u dolních končetin, mohou začít jásat. Českolipská nemocnice si po 19 letech pořídí úplně novou takzvanou angiolinku. Moderní přístroj by měl výrazně urychlit vyšetření a diagnostikování právě onemocnění cév u dolních končetin.

„Stávající přístroj už funguje jen s velkým omezením. Devatenáct let, jak dlouho ho tu už máme, je hodně za hranou jeho životnosti. Náhradní díly na tak starý přístroj se už snad ani nevyrábějí," říká Hana Čerbáková, primářka oddělení radiodiagnostiky.

Podle ní modernější přístroj zrychlí a zkvalitní výkony, týkající se onemocnění cév. „Určitě to bude významný posun pro diagnostikování i léčbu. A bude to přínos jak pro pacienty, tak pro lékaře," dodala primářka Čerbáková.

S nákupem přístroje nemocnici vypomůže Liberecký kraj. Jeho politické vedení tento týden rozhodlo, že českolipské nemocnici poskytne půjčku ve výši 10 milionů korun. Nemocnice totiž uspěla se svým projektem, nazvaným „Zlepšení zdravotnické péče v regionu prostřednictvím modernizace rentgenového vybavení Nemocnice Česká Lípa, a.s." Na projekt se jí podařilo získat dotaci z regionálního operačního programu NUTS II.

„Desetimilionová půjčka má sloužit na předfinancování projektu," vysvětlila náměstkyně hejtmana zodpovědná za rezort zdravotnictví Zuzana Kocumová. „Dodávka rentgenu proběhne na konci měsíce září, ovšem nemocnici chybí peníze na zaplacení dodané faktury, proto vedení nemocnice požádalo o poskytnutí návratné bezúročné půjčky. Tu ještě musí schválit krajské zastupitelstvo."

Půjčka je návratná do 20. prosince letošního roku.