Nemocnici v České Lípě povede po přechodnou dobu Jaroslav Kratochvíl. Podle očekávání členové nového představenstva českolipské nemocnice odvolali v pátek dosavadního generálního ředitele Petra Chmátala.

Svému odvolání pak předešel provozní ředitel Stanislav Cenek, který rezignoval.  Nečekaně ale nemocnici opustil rovněž finanční ředitel Martin Říha. Ten v pátek rezignoval na členství v představenstvu a rovněž na místo v managementu nemocnice.

Odvolaného ředitele Chmátala od května vystřídá na přechodnou dobu Jaroslav Kratochvíl. Vyplývá to z dopisu zaměstnancům nemocnice od předsedkyně dozorčí rady a českolipské starostky Hany Moudré (ODS) a nového předsedy představenstva primáře ortopedie Petra Gutwalda.

„Jeho prvotním úkolem je připravit výběrová řízení na pozici generálního ředitele, provozního ředitele a ředitele pro zdravotní obory," píše se v dopise, který má Deník k dispozici.

Podle dobře informovaného zdroje se ale původně počítalo s tím, že by nemocnici do nástupu nového ředitele vedl Martin Říha. „Proto ho dozorčí rada neodvolala z představenstva. Zaskočil je ale svojí rezignací," říká člověk, který je detailně obeznámen s poměry v nemocnici. Jeho jméno redakce zná, ale respektuje jeho přání zůstat v anonymitě kvůli obavám z personálního postihu.

Zaskakoval za Zhorného

Jaroslav Kratochvíl není v českolipské nemocnici neznámý.  Do zdravotnického zařízení přišel společně s předchozím ředitelem Marcelem Zhorným, pod kterým pracoval jako finanční ředitel. Když Zhorný v květnu 2009 ze soukromých důvodů rezignoval,  Kratochvíl po něm převzal na tři měsíce vedení nemocnice.

Kratochvíl v té době zasedal také v představenstvu českolipské nemocnice, byl jeho místopředsedou a poté i předsedou. Působil tak v jednom týmu mimo jiné s tehdejším ředitelem liberecké nemocnice Luďkem Nečesaným a náměstkem ředitele jablonecké nemocnice Milanem Trpišovským. Po příchodu Petra Chmátala v srpnu 2009 Kratochvíl nemocnici opustil.

Zemětřesení v nemocnici

Zemětřesení v českolipské nemocnici vyvolalo čtvrteční rozhodnutí dozorčí rady, která odvolala z představenstva Petra Chmátala, Stanislava Cenka, vedoucí fyzioterapeutku Petru Šperlíkovou a hlavní sestru Lenku Caklovou. 

Hlavním důvodem byla podle předsedkyně dozorčí rady Hany Moudré ztráta důvěry a špatná komunikace. Chmátalovi  a Cenkovi mělo zlomit vaz uzavření nevýhodné smlouvy s firmou CL-Evans, která vyhrála soutěž na zateplení za zhruba 125 milionů korun.

To ale Stanislav Cenek považuje za zástupný důvod. „Podle právního rozboru, který jsme si nechali na pokyn dozorčí rady zpracovat, na smlouvě není nic protiprávního," vysvětluje Stanislav Cenek s tím, že ale respektuje právo kraje jako vlastníka nemocnice na jejich odvolání.

„Nicméně za ním vidím spíše politické tlaky. Představenstvo rozhoduje ve shodě, dozorčí rada ale odvoláním vypíchla pouze jeho čtyři členy," doplňuje Stanislav Cenek. Stejný názor má podle dřívějšího vyjádření i Petr Chmátal.

Vedení nemocnice bylo od počátku letošního roku pod tlakem kvůli zakázce zateplení zdravotnického zařízení.  Soutěž vyhrála firma CL-Evans v konkurenci 25 firem s nejnižší nabízenou cenou 123,7 milionu korun. Podle posudku společnosti Energy Benefit Centre je ale i tak projekt o 30 milionů korun předražený, a proto doporučila v něm nepokračovat a vypsat soutěž znovu. CL-Evans v reakci na to nabídla snížení o 25 milionů korun.

O to, zda přijmout úsporu a pokračovat v zakázce, či vypsat novou soutěž, vznikl před několika týdny i konflikt mezi představenstvem a dozorčí radou. První jmenovaný orgán nemocnice byl pro pokračování, dozorčí rada soudila opak a vyvolala jednání valné hromady, tedy krajských radních, jež zastupují kraj jako jediného vlastníka zdravotnického zařízení.

Hejtmanství nabízenou úsporu nepřijalo.  Nepovažuje ji za slevu, ale změnu parametrů, což by znamenalo ztrátu evropské dotace ve výši 42,5 milionu korun. Podle dřívějšího vyjádření Zuzany Kocumové  ale bude kraj ještě s firmou jednat.  Tím pověřili předsedkyni dozorčí rady Hanu Moudrou. Konečné rozhodnutí má padnout na zasedání krajských radních  7. května. Podle hejtmana Martina Půty (Starostové pro LK) stále platí, že stavební práce chtějí zahájit nejpozději v září.

Českolipská nemocnice je jednou ze dvou krajských nemocnic. Poskytuje péči oblasti se  110 tisíci obyvateli.