První tři dny nemoci bez náhrady mzdy jsou pro mnohé lidi nepřijatelné, a proto si na vyležení běžných onemocnění raději vyberou dovolenou.
Podle zákona však není možné vybrat si dovolenou pouze na první tři dny nemoci a od čtvrtého dne pobírat nemocenskou. Informovala o tom vedoucí odboru sociálního pojištění OSSZ v České Lípě Stanislava Vaďurová. „Pokud si lidé vybírají dovolenou, nemohou zároveň žádat o výplatu nemocenské. To zákon prostě nedovoluje,“ vysvětluje. „Právě kvůli tomu očekáváme v regionu pokles evidované nemocnosti,“ dodává.

Zákon lidi vyléčilŽe zákon naučil lidi aby méně navštěvovali svého lékaře a místo práce leželi doma s rýmou, ukazuje i fakt, že už první týden, kdy platí nový zákon, jsou čekárny českolipských praktiků poloprázdné.
„Lidé už sem nechodí kvůli malichernostem. Už nemusím řešit pacienty, kteří si chtějí doma poležet s rýmou, nebo jen chtějí předepsat volně prodejné léky,“ říká praktický lékař z České Lípy Jogendra Joghee.
„Způsobil to především fakt, že musí platit třicetikorunový poplatek, ale také to, že první tři dny nemoci nemají lidé proplacené,“ dodává s tím, že na novém zákonu vidí jen samá pozitiva. „Máme konečně čas věnovat se lidem se skutečnými nemocemi.“

Další zprávy z regionu najdete zde