Místostarosta Ralska Václav Bilický zvažuje, že se obrátí na Státní zastupitelství v Nymburku, aby přešetřilo postup Milovic. „Osobně se mě celá kauza dotýká. Nemůžu nechat město špinit tím, že jsme údajně něco zanedbali. Tím, že jsme dodrželi naši vyhlášku, jsme jednali pouze podle zákona a teď jsme za to napadáni,“ zdůvodnil Václav Bilický.

Ralští nepřistoupili na nabídku pořadatelů festivalu, kteří chtěli odvod ze vstupného zaplatit paušální částkou ve výši čtyři sta tisíc korun. Odvolali se na vyhlášku, podle níž činí poplatek z vybraného vstupného deset procent. Shodou okolností ale kontroloři z ministerstva vnitra zmíněnou vyhlášku označili jako protiprávní a Ralští museli vydat novou.

Podle ní měli organizátoři zaplatit buď sedm procent nebo paušálně dva miliony korun. Další milion korun, tedy nejvyšší možnou sazbu, požadoval za pronájem hradčanského letiště Liberecký kraj.

Dohodli se na daru

Na takové požadavky ale pořadatelé nekývli a začali jednat v Milovicích. Zde jim vyšli vstříc a to až tak, že poplatek ve výši deset procent, jak určuje místní vyhláška, odpustili úplně.

„Odvod ze vstupného jsme skutečně prominuli a dohodli se s pořadateli, že nám jej vykompenzují finančním darem ve prospěch města ve výši sedm set tisíc korun,“ potvrdil starosta Milovic Milan Kraus.

„Přijde mi nefér, když jedna strana dodrží zákon, aby ho druhá mohla obejít. Podle mě je to soutěž, která nemá v zákoně oporu,“ komentoval postup Milovic Václav Bilický. Podle něj jsou vyhlášky prodlouženou rukou zákona a nediskutuje se o nich. „O poplatku ze vstupného může rozhodovat pouze úředník a nikoli starosta, místostarosta nebo zastupitelé. Jestliže mají v Milovicích určený poplatek ze vstupného ve výši deset procent, měli by jej respektovat. O jeho snížení mohou rozhodnout až po skončení akce a ne před ní,“ myslí si ralský místostarosta.

V souvislosti s tím se pozastavil nad tím, proč někdo může mít výhody oproti jiným pořadatelům, kteří musí odvádět stanovená procenta. .„Zvažuji proto, že se buď jako soukromá osoba nebo jako představitel města Ralsko, obrátím na státní zastupitelství, ať zhodnotí, zda se jedná o špatné hospodaření,“ řekl Václav Bilický.

„Rozhodně si nemyslím, že jinému městu přísluší komentovat naše rozhodnutí. Ostatně jsme ho konzultovali s pracovnicí ministerstva vnitra, mluvili jsme o něm i se zastupiteli a nikdo proti takovému kroku nic nenamítal,“ reagoval M. Kraus