Od začátku října nebude v Jablonném v Podještědí fungovat na stanici záchranné služby samostatná posádka s lékařem. Výjezdová základna ale bude zachována.

Pacienti by omezení neměli pocítit, zajedou sem lékaři ze sousedních stanovišť.

Za změny může nedostatek lékařů v celém kraji. „Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje se s nedostatkem lékařů potýká dlouhodobě," potvrdil Vladimír Hadač, ředitel záchranné služby Libereckého kraje.

Důvodem toho bylo plošné zavedení systému Rendez Vous (RV posádka s lékařem, která vyjíždí k případům se záchrannou službou, nebo samostatně). „Bohužel, omezením činnosti některých zdravotnických zařízení v Libereckém kraji a zrušením interních oddělení, došlo k odchodu lékařů z našeho kraje," doplnil Hadač.

Poslední dva roky je další bod generační problém. Spousty lékařů odchází nebo v brzkých měsících odejdou do důchodu. Přijímání nových lékařů nestíhá nahradit počet odchozích.

Zneužívají tísňové volání

Druhým velkým problémem je narůstající počet volání na tísňové linky a jejich vyhodnocování. „Letos v lednu jsme z těchto důvodů přešli na dvoustupňový systém operačního řízení, to je vyhodnocování tísňového volání," popsal ředitel záchranné služby Libereckého kraje. Podle něho linka 155 denně přijme průměrně 450 hovorů, po jejich vyhodnocení vyjíždí záchranka ve 160 případech denně. „Přibližně čtyřicet volajících uvádí nepravdivé informace proto, aby byli ošetřeni přednostně záchrannou službou," dodal ředitel.

I vzhledem k těmto problémům je ředitelství záchranné služby nuceno některé služby omezit. „Plošné pokrytí posádkou RZP zůstává zachováno, pouze indikace pro posádku RV, to jsou dle půlroční statistiky asi dva výjezdy denně, budou pokryty ze sousedních stanovišť tak, aby nedošlo k časové prodlevě," uvedl Vladimír Hadač.

Pro občany daného regionu se podle Hadače nic nemění, způsob volání, vyhodnocení tísňové výzvy i dostupnost záchranné služby zůstává zachována. „Nevím, jak moc se to pro nás změní. Každopádně by nemocnice a zdravotníci nedostatek lékařů měli začít radikálně řešit, pokud se kvůli stavu musí něco omezovat, není to správné," říká Tomáš Burian z Jablonného v Podještědí.