Babička roku 2019
Bedřiška Klíchová
Narodila se v roce 1945.
Vystudovala zdravotní školu.
Celý život pracovala ve zdravotnictví a později v sociálních službách jako ředitelka centra sociálních služeb
Má dvě dcery a tři vnuky.
Je zakladatelkou Klubu seniorů APM, tedy aktivita, pohyb, motivace.
Loni se stala vítězkou prvního ročníku krajského kola celostátní soutěže Babička roku.

Starší generace je potřeba si vážit. S tímto poselstvím vznikl Mezinárodní den seniorů, aby připomněl úděl starší generace a poukázal i na problémy, se kterými se musí potýkat. Ačkoliv se slaví 1. října, v kraji se pásmo akcí odehraje už příští týden.

Jejich součástí bude krajské kolo soutěže Babička roku, které vypukne v pondělí 7. září v 15 hodin. „Snažíme se zábavnou a příjemnou formou lidem ukázat, že senioři rozhodně nepatří do starého železa. Právě naopak, mezigeneračním propojením soutěžících s jejich vnoučaty se snaží o zvýraznění důležitosti mezigeneračního soužití nejen v rodinách,“ upřesnila smysl ředitelka projektu Milena Hesová.

Pozitivní motivace

Soutěž začala organizovat před několika lety Krajská rada seniorů Olomouckého kraje a pro velký ohlas se postupně připojily další regiony. V Libereckém kraji proběhl první ročník loni v Turnově ve spolupráci krajského úřadu a krajské rady seniorů. „Chtěli jsme dokázat, že i u nás žijí seniorky, které mohou ukázat svou zručnost a dovednosti a nemají ostych předvést se před diváky,“ řekla předsedkyně rady Miroslava Palečková.

Letos se seniorky utkají o přízeň poroty v Experimentálním studiu v Kulturním a společenském centru Lidové sady Liberec. „Soutěž se skládá ze tří částí, a to představení soutěžící babičky, volná disciplína a módní přehlídka – u nás nazvaná V čem se cítím nejlépe. Z avizovaných vystoupení se můžeme těšit na recitaci, zdobení perníčků, paličkování i skupinový tanec,“ nastínila průběh akce Palečková.

Vítězka soutěže postoupí do republikového klání, které se bude konat v Olomouci. Loni v krajském kole uspěla Bedřiška Klíchová, která pracovala jako zdravotní sestra a před lety založila i klub s názvem APM – aktivita, pohyb, motivace. „Babička jsem i z titulu rodiny, na tom není nic špatného. Ale stařenka ještě nejsem,“ zdůraznila temperamentní dáma.

Tanec i hudba

V úterý 8. září si budou moci senioři užít kulturní odpoledne, které proběhne v Kulturním a společenském centru Lidové sady Liberec. V programu se blýsknou nejen dětské i seniorské taneční a hudební soubory. V druhé části vystoupí oblíbený zpěvák Martin Maxa. Vstup je zdarma.

„Kulturní odpoledne je naším poděkováním za to, co senioři pro své rodiny a blízké a samozřejmě pro celou naši společnost udělali a stále dělají. Proto jsme před několika lety začali oslavy pořádat. Vloni jsme připravili program pro naše starší občany v pěti městech Libereckého kraje. Letos nám organizaci trochu zkomplikovala krize kolem koronavirové epidemie, a proto akci děláme jen v Liberci,“ přiblížil náměstek hejtmana pro sociální oblast Pavel Svoboda.

Ocení pečovatelky

V kraji si nepřipomenou jen starší ročníky, ale také ty, kteří se o ně starají. Už počtvrté se dočká ocenění nejlepší pracovnice v sociálních službách. Vyhlášení výsledku ankety Pečovatelka Libereckého kraje proběhne ve čtvrtek 10. září od 19.00 v Zámecké zahradě Státního zámku Sychrov na úvod koncertu Děkujeme. Ten je věnován zdravotníkům, záchranářům a pracovníkům v sociálních službách za jejich nasazení v boji s první vlnou koronaviru letos na jaře.

Diváci se mohou těšit na koncert nazvaný Belcanto v opeře a muzikálu. Za doprovodu symfonického orchestru jim známé operní a muzikálové árie zazpívají Daniel Hůlka, Tereza Mátlová, Peter Berger a Vladimír Chmelo. „Soutěž jsme začali dělat proto, abychom veřejně upozornili na nelehkou práci pečovatelek v sociálních službách. Na práci, která je často psychicky i fyzicky velmi vyčerpávající a finančně nedoceněná,“ vysvětlil Svoboda.

Bezplatná poradna

Krajská rada seniorů Libereckého kraje sjednotila před šesti lety seniorské organizace s cílem hájit práva starších ročníků na krajské úrovni. Spolupracuje s představiteli kraje a navrhuje opatření ve prospěch dříve narozených. Zároveň poskytuje i poradenské služby. „Letos v březnu jsme zřídili bezplatnou poradnu pro seniory, ve které certifikovaní právníci poskytují pomoc v oblasti občanského, rodinného, sociálního i bytového práva,“ popsala Palečková.

Nejčastější stížnosti se týkají vztahů mezi pronajímatelem bytu či domu a nájemcem. Odborníci řeší změny smluv, vyúčtování a výpovědi. Z oblasti rodinného práva pak smlouvy darovací, vymáhání dluhu, reklamace, ale také mezigenerační vztahy v rámci rodiny nebo exekuce. „V obecné rovině trápí seniory zdravotní neduhy a další potíží je nezvládnutí techniky,“ doplnila předsedkyně rady.

I na jejich činnosti se podepsala epidemie koronaviru. Neproběhly tradiční akce jako sportovní hry seniorů v Tanvaldu, Mezinárodní sportovní hry seniorů v Mostě či setkání zástupců všech seniorských klubů v iQLANDII. Poradna fungovala pouze po telefonu a mailech, většina dotazů se týkala především zdravotnictví. „Obavy mnohých našich seniorů z nákazy se projevují i menší účastí na stávajících a avizovaných akcích,“ posteskla si Palečková.

Vláda schválila návrh zákona, podle kterého mají důchodci i lidé s invalidní či pozůstalostní penzí dostat v prosinci příspěvek pět tisíc korun. Premiér Andrej Babiš zdůvodňoval příspěvek původně stresem seniorů v době nařízených omezení proti koronaviru, opoziční politici naopak mluví o uplácení voličů. „Chápu, že pro některé seniory může být tento příspěvek téměř existenční. I přes prudké zvyšování cen považuji osobně, a se mnou mnoho přátel - vrstevníků, tento příspěvek za předvolební gesto. Navíc generace sedmdesáti a víceletých byla zvyklá vycházet s málem a pečlivě hospodařit s financemi,“ dodala Palečková.