VYBRAT REGION
Zavřít mapu

S neplatiči se v Boru nemazlí

Nový Bor - Neplatiči nájemného dlužili k poslednímu dni loňského roku Novému Boru na nájemném téměř dva miliony korun.

16.2.2008
SDÍLEJ:

Novoborská ubytovnaFoto: Deník

Neplatiči nájemného dlužili k poslednímu dni loňského roku Novému Boru na nájemném téměř dva miliony korun. Zajímavé je, že se v loňském roce dlužná částka zvýšila o pouhých 55 tisíc. Zkracuje se také doba spojená s vystěhováním dlužníků, kterým nebyla nájemní smlouva obnovená, nebo kteří dostali výpověď z nájmu.
„V současné době spravujeme pro město 453 byty. Uvedené dluhy na nájemném evidujeme od roku 1996, kdy naše společnost vznikla. Kdybychom k nim přičetli penále, pak by mohla být suma až dvojnásobná,“ upozorňuje Jaroslav Voldřich, jednatel společnosti Nobys.
Jakmile uživatel městského bytu nájemné nezaplatí, obdrží upomínku od správce bytového fondu, poté následuje druhá upomínka prostřednictvím právníka. Problémovými nájemníky se paralelně s těmito kroky zabývají odbor správy majetku městského úřadu, bytová komise a rada města. Poněvadž jsou neplatiči nájemného převážně osoby sociálně slabší, snaží se i město chovat sociálně, nabízí dlužníkům splátkový kalendář. Ale sliby na zaplacení nájmu k určitému datu bývají vesměs plané a vystěhování z bytu jen oddalují, zatímco dluhy narůstají. Notorickému neplatiči nájemného hrozí neprodloužení nájemní smlouvy nebo výpověď z nájmu. „Podle zákona o nájemném v některých případech není už nutné žádat soud o přivolení k výpovědi z nájmu,“ upozorňuje jednatel bytové společnosti. „Pokud se ale dlužník dobrovolně nevystěhuje ke stanovenému termínu nebo k datu, kdy končí nájem, a užívá byt dál bez nájemní smlouvy, pak se musí žádat soud o exekuční vystěhování. U soudu se také řeší dlužné nájemné.“
V případě exekuce je město jako vlastník bytu povinno poskytnout některým neplatičům přístřeší. Naštěstí má ubytovnu pro neplatiče nájemného, kde je celkem dvacet nevybavených pokojů, umývárna a WC jsou společné. Uživatelé holobytů si mohou nechat připojit elektřinu, aby mohli v pokojích svítit a topit. Přesto se sem dlužníci nehrnou a v ubytovně zůstávají volná místa. Vysvětlení je prosté. Pokud bývalí neplatiči nájemného společnosti ČEZ nezaplatí za spotřebovanou energii, ČEZ je bez váhání odstřihne od zdroje.
„Se sociálně slabými a potřebnými je naše společnost solidární a poskytuje jim různé druhy sociálních dávek. Nevidím proto jediný důvod, proč by měl někdo bydlet v městském bytu zadarmo na úkor ostatních občanů,“ nechává se slyšet starostka Nového Boru Stanislava Silná. „Město využívá všech legislativních nástrojů včetně exekuce k tomu, aby dluhy na nájemném minimalizovalo. V loňském roce proběhly čtyři exekuce, letos už máme také jednu za sebou a s největší pravděpodobností budou následovat další,“ předpokládá starostka a nepřímo tak zdůvodňuje, proč v loňském roce narostly dluhy za nájemné jen o 55 tisíc korun.
„Dluhy důsledně hlídáme, mezi společností Nobys a odborem správy majetku městského úřadu je dobrá komunikace, začínají rychleji fungovat soudy, exekuce jsou rychlejší. Doba spojená s vystěhováním se zkracuje tak, že v současné době trvá v průměru rok, ale bývá i kratší,“ kvituje s povděkem Jaroslav Voldřich.

Autor: Petr Jeník

16.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V českolipském muzeu se v pátek křtila Zlatá kniha českých pohádek.
9

OBRAZEM: Novou knihu pohádek pokřtila herečka Sandra Nováková

Českolipský deník.

KRÁTCE: Řidič nadýchal 2,5 promile. Nové hřiště se těší oblibě

OBRAZEM: Právě jsme se narodili - miminka 42. týdne 2017

Česká Lípa - Miminka narozená v uplynulém týdnu. K blahopřání všem šťastným rodičům se připojuje i redakce českolipského Deníku.

Mám opravdu strach, co z toho vzejde, říká poslanec Horáček

Liberecký kraj – Tři současní poslanci skončí. U Starostů i Pirátů zamíchalo pořadím kroužkování. Atmosféru  ve volebních štábech i reakce krajských lídrů shrnují  slova: Radost, obavy a  zklamání.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Českolipsko, Liberecký kraj - Některé z plánovaných změn jízdních řádů vlaků a autobusů se setkaly s kritikou. Dotknou se i oblíbených turistických destinací.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

Česká Lípa /ROZHOVOR/ - Novinkou letošního ročníku MHF Lípa Musica je umělecká garance.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení