Žhavé otázky, které trápí Nový Bor, vzteklí řečníci i zatvrzelí zástupci politických stran. To a ti všichni teď budou pomyslně vcházet do obývacích pokojů rodin v Novém Boru a možná i dalších měst.

Zastupitelé v Novém Boru si totiž těsně před volbami schválili ačkoli to už jednou odmítli že se z jejich zasedání bude pořizovat audiovizuální záznam, který bude možné on-line, tedy v přímém přenosu, sledovat na internetu. Lidé tak už nebudou muset spěchat na radnici, aby viděli, jak jejich zastupitelé jednají a hlasují, stačí když si doma otevřou počítač.

„Smyslem tohoto rozhodnutí je úsilí o maximální transparentnost politické situace v Novém Boru," zní z novoborské radnice.

Tlak veřejnosti

Podle starosty Jaromíra Dvořáka přispějí přímé přenosy ze zasedání zastupitelstva k dalšímu zprůhlednění politických záměrů a rozhodnutí, které jsou zde přijímány. „Je to zároveň vstřícný krok vůči občanům, kteří se zajímají o dění ve městě, ale z nějakých důvodů se nemohou fyzicky účastnit veřejných zasedání," doplnil Dvořák, starosta města Nový Bor a zároveň předkladatel návrhu zavedení on-line přenosů.

Dvořák návrh poprvé předložil už před několika měsíci, tehdy ale velmi těsně neprošel. Naposledy se ale po možnosti přímých přenosů začali přímo na jednání zastupitelů pídit také lidé, kteří sem chodí zasedání sledovat. Tlak veřejnosti tak pomohl k tomu, že usnesení se najednou bez problémů schválilo.

Ti nikým nezvolení

Město nyní připravuje technické podmínky a spuštění přenosů na svých webových stránkách. O přípravách bude dál informovat.

Bude zajímavé sledovat, zda a jak „nasazení" kamery promění někdy velmi dramatický až nepřátelský průběh jednotlivých jednání. Nový Bor je totiž proslulý tím, že na jednáních zastupitelů dochází ke střetům jenže nejde o souboje vládnoucí koalice s reálnou opozicí v zastupitelstvu, ale s opačně naladěnými obyvateli města (i jiných měst), které nikdy, nikdo a nikam nezvolil, a přesto se de facto v rozporu s principy zastupitelské demokracie snaží uplatňovat své představy. Mezi „nikým nezvolenou opozici" patří zejména stavař Pavel Danys a podnikatel Robert Uksa z Prahy.

Kamera nebude pro zastupitele Nového Boru ničím novým. V roce 2010 celou řadu zasedání natáčel také dokumentarista Jan Gebert, který pak záznamy využil ve svém snímku Hra o kámen.