Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„Nešidíme vás,“ vzkazuje do Boru šéf hasičů

Nový Bor - O padesát tisíc více než profesionálové účtují hasiči z Nového Boru za výjezdy. Stížnost šetří nezávislá komise generálního ředitelství.

26.9.2014 23
SDÍLEJ:

Ilustrační foto. Foto: Tomáš Kysela

Výjezdy jednotky dobrovolných hasičů z Nového Boru jsou dražší než obdobné zásahy dokonce dvou jednotek profesionálů. Tvrdí to ředitel Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Roman Hlinovský.

Svým razantním vyjádřením zareagoval na opakovanou stížnost dobrovolníků z Boru, kteří mimo jiné tvrdí, že si krajské jednotky účtují peníze za neprovedené likvidační práce na místě zásahu.

Předali důkazy

Situací v Novém Boru se teď zabývá speciální nezávislá komise generálního ředitelství hasičů. Pozornost si tu Borští doslova vydobyli. „Upozorňovali jsme na to už vícekrát. Teď je to všechno v jednání, výsledek ještě neznáme. Předali jsme jim dokumenty, které dosvědčí, že jednotka HZS přijela k nehodě, nezasahovala, ale naúčtovala si likvidační práce," říká zástupce velitele borských dobrovolníků Martin Kočí.

Hlinovský tento týden jednal s novoborským starostou Jaromírem Dvořákem, který za dobrovolníky zodpovídá. „Vysvětlili jsme si všechny souvislosti. Hasiči z Boru nás osočují z toho, že je neposíláme k zásahům a že jim nedovolíme účtovat, ale jejich výhrada, že máme systém, který je omezuje, je naprosto neoprávněná," říká Hlinovský.

ČTĚTE TAKÉ: Hasiči z Boru hrozí krajskému vedení policií

Na jednání se připravil důkladným rozborem všech výjezdů od začátku letošního roku. Podle Hlinovského slov z něj vyplývá, že dobrovolníci z Boru účtují za výjezdy zhruba 230 a profesionální pouhých 180 tisíc korun.

„Kluci tvrdí, že je šidíme, ale jestliže účtují takovou částku a zasahují na katastru Boru či v nejbližším okolí a profesionálové po celém okrese, tak z toho musí být zřejmé, že nikoho nešidíme," hájí HZS LK Hlinovský.

Každá hasičská jednotka má za zásah u dopravní nehody nárok na 5 600 korun za každou započatou hodinu. Jestli je u zásahu jednotka profi nebo dobrovolná, není pro účtování pojišťovnám podstatné. O tom, zda jednotka bude, nebo nebude mít nárok na čerpání této částky, rozhoduje velitel zásahu na místě události v závislosti na činnosti jednotky.

Ve hře je policie

Aktuální rozbroje mezi dobrovolníky a profesionály vyvolala stížnost, kterou borští hasiči zaslali e-mailem krajským hasičům i generálnímu ředitelství. V ní také hrozili policií.„Vaše chování a chování vašich podřízených nás nutí k tomu, že půjdeme podat na HZS trestní oznámení. Dle nařízení Libereckého kraje máme zasahovat jako první jednotka. Vaše neustálé úpravy z důvodu proplácení likvidačních prací nás už nebaví," stěžovali si hasiči z Boru.

Hlinovský, který už dříve upozornil, že hlavní slovo v souvislosti s výjezdy má vždy operační důstojník, který zná všechny souvislosti, je velmi pobouřen postupem, který Borští pro řešení stížností volí.

Tradiční postup, kdy jednotka nejdříve kontaktuje územní odbor, poté krajské vedení a nato až generální ředitelství, totiž zcela ignorovali. Původně také vynechali i Dvořáka. „Když se mi něco nezdá, tak to musím projednat a ne posílat e-mail, který někoho agresivně dotlačí k řešení," vysvětluje Hlinovský.

Fakta a mýty o práci hasičů ze zákona• stát musí platit profesionální hasiče, kteří slouží 24 hodin denně a z hlediska nákladů nezáleží na tom, zda vyjedou, nebo ne
• obec nemusí platit dobrovolné hasiče, kteří slouží 24 hodin denně je to pouze dobrovolné rozhodnutí města, zda své prostředky takto využije, nebo nechá svou jednotku fungovat zcela dobrovolně či jen v systému tzv. pohotovosti, kdy jsou hasiči standardně doma za cca 10 15 Kč/hod.
• existuje plán plošného pokrytí jednotkami požární ochrany, ve kterém je mimo jiné určené pořadí jednotek povolávaných k událostem tento plán ale není dogma, poslední slovo má operační důstojník, který musí povolání jednotky vyhodnotit tak, aby vždy nějaká z jednotek byla v záloze
• ze zákona vyplývá spousta rozdílů mezi právy a povinnostmi příslušníka HZS a člena JSDH na místě zásahu zákon počítá s tím, že u zásahu bude jednotka HZS (např. vstup do uzamčených prostor)

Autor: Adéla Vachtová

26.9.2014 VSTUP DO DISKUSE 23
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Archeologické muzeum sídlí v budově bývalé městské šatlavy v historickém centru České Lípy.

Historickou podobu Lípy promítnou ve 3D

Ilustrační foto.

Kam za sportem na Českolipsku

Kvůli úniku plynu muselo 60 lidí na ulici

Česká Lípa - Hasiči evakuovali panelový dům na sídlišti Sever v České Lípě. Byl zamořený oxidem uhelnatým. Po důkladném vyvětrání se lidé mohli vrátit domů.

Cizinec boural pod vlivem drog a v kradeném autě

Cvikov – Až osmileté vězení hrozí jednatřicetiletému muži z Polska, který pod vlivem drog a s ukradeným autem boural u Kunratic u Cvikova.

OBRAZEM: Rybáři vylovili Horecký rybník ve Stráži

Stráž pod Ralskem - Především kapry, ale i sumce vylovili rybáři během tradičního výlovu z Horeckého rybníka ve Stráži pod Ralskem.

Agresivní psi zaútočili na automobil strážníků

Českolipsko - Pneumatiky služebního auta českolipských strážníků odnesly řádění dvou agresivních psů, kteří v týdnu utekli z firemního areálu nedaleko autodromu v Sosnové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení