Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Neslyšící na autodromu testovali řidičské dovednosti i hranice svých možností

Sosnová - Ve znakovém jazyce se o uplynulé neděli hovořilo na trati autodromu v Sosnové.

10.11.2015
SDÍLEJ:

V neděli se díky Základní organizaci neslyšících v Mladé Boleslavi konal na sosnovském autodromu kurz bezpečné jízdy pro neslyšící. Foto: Václav Soukup

Během jízdy je nerozptyluje zvuk rádia, ruch silnice ani telefon a paradoxně i přes svůj handicap možná právě proto patří mezi řidiče, kteří jízdou nejméně ohrožují silniční provoz.

„Troufám si říci, že mají periferní vidění a vnímají věci, kterých si běžný zdravý řidič všimne až daleko později," říká František Pavlíček, zástupce Základní organizace neslyšících z Mladé Boleslavi, jejíž členové si o uplynulém víkendu měli možnost otestovat své řidičské schopnosti na autodromu v Sosnové.

Konkrétně kurzu bezpečné jízdy a školy smyku se zúčastnila skupina patnácti sluchově postižených. Mladoboleslavská organizace, kterou zaštiťuje Svaz neslyšících a nedoslýchavých České republiky získala pro uspořádání jindy finančně nákladného kurzu podporu od automobilky Škoda.

„Slyšící mají jednodušší přístup k informacím, mohou navštívit propagační akce, vyzkoušet si chování vozidla v různých situacích, u neslyšících je to ale kvůli komunikační bariéře složité, a tak jsme rádi, že nám vyšli vstříc," vysvětlil Pavlíček.

Testovali nástrahy

Neslyšící si na autodromu v Sosnové ověřili svoje řidičské schopnosti za nejrůznějších silničních podmínek, které velmi dobře simuluje zkušební okruh. Pod vedením zkušených instruktorů se účastníci vypořádávali s nástrahami, které může řidičům připravit počasí.

V neděli se díky Základní organizaci neslyšících v Mladé Boleslavi konal na sosnovském autodromu kurz bezpečné jízdy pro neslyšící. „Když se vůz dostane do smyku intenzivním brzděním na mokrém povrchu, blátě nebo na náledí, je dobré být na takovou situaci alespoň trochu připravený. Správné reakce mohou tak zachránit mnoho," upozornil zástupce mladoboleslavské organizace pro neslyšící.

Ne každý podle něj již ve své řidičské kariéře řešil krizovou situaci za reálného provozu. „Sluchově postižení se musí spoléhat především na svůj zrak a tím musí kontrolovat situaci kolem vozu. Kurz bezpečné jízdy důkladně prověřil nejen reakce neslyšících řidičů na změnu jízdních podmínek, ale i jejich čtyřkolové miláčky," doplnil Pavlíček.

Kurzy bezpečné jízdy se v Sosnové konají pravidelně. Zdravotně postižení hosté však byli výjimkou i pro samotné instruktory. Během kurzu totiž prostřednictvím vysílačky nehovořili přímo s řidičem, ale jeho tlumočníkem, který informace dál předával pomocí znakového jazyka.

„Lidé zjistili, kde až je hranice ovladatelnosti jejich auta"

Kurzu bezpečné jízdy a školy smyku na autodromu v Sosnové se o víkendu zúčastnil také František Pavlíček, zástupce Základní organizace neslyšících v Mladé Boleslavi. Přímo na okruhu doprovázal coby spolujezdec svou neslyšící manželku.

Jaké zkušenosti si účastníci kurzu z autodromu podle vás odnesli?

Budu mluvit za sebe a za manželku, která je neslyšící. Byl to suprový zážitek v tom, že si všichni z kurzu odnesli něco, co ani nečekali. Mysleli jsme si, že to bude jen o nějakém couvání mezi kužele a věci, které si běžně dokážu představit pod pojmem bezpečná jízda a škola smyku, ale že pro nás organizátoři připravili celou dráhu tak, abychom zvládali krizovou situaci, která se na silnici děje, jsme nečekali.

Skvělé bylo, že i třeba starší člověk, který měl strach, ke konci kurzu sám bez obav zkoušel, co jeho auto dokáže. Lidé si vyzkoušeli, kde až jsou hranice ovladatelnosti auta, což jinde zjistit nemohou.

Jak v podstatě funguje řízení u neslyšících lidí?

Řízení u neslyšících funguje stejně jako u slyšících, akorát že neslyšící nevnímají akustickou složku a všechno musí vnímat vizuálně. Troufám si říci, že neslyšící má periferní vidění, že opravdu vidí za roh a v autech to platí obzvlášť. Předvídají hodně dopředu a vidí to, co normální zdravý člověk nevidí. To je můj poznatek, který jsem získal tak, že s těmi lidmi trávím čas.

V neděli se díky Základní organizaci neslyšících v Mladé Boleslavi konal na sosnovském autodromu kurz bezpečné jízdy pro neslyšící. Může neslyšícímu při řízení auta hrozit více nebezpečí?

Já myslím, že ne, protože tím, že je neslyšící, tak ho nerozptyluje telefon, rádio a všechny zvuky, které my slyšící běžně vnímáme. I třeba křik dětí v autě. Neslyšící vidí hluk pouze očima, a v podstatě tak ani nevnímá emoční složku daného hluku.

Jaké byly nejčastější reakce neslyšících po kurzu bezpečných jízd v Sosnové?

Tak třeba jedni neslyšící zjistili, že se jim auto hodně přetáčí a je samozřejmě lepší to zjistit na okruhu a v budoucnu tomu třeba přizpůsobit jízdu, než to nevědět. Jestli to dělají pneumatiky, na tom nezáleží, ale zkrátka už zjistili, že to jejich auto se takhle chová. Byla tam ale i paní, která měla tři měsíce čerstvě řidičák, bála se jezdit, a tak si mohla bezpečně osvojit techniku jízdy, což v autoškole nejde.

Co je podle vás nejtěžší pro neslyšícího při řízení auta?

Vím, že spousta lidí se ptá na to, jak mohou neslyšící vnímat otáčky, kdy zrovna zařadit správný stupeň. Dříve k tomu sloužily kontrolky, které signalizovaly, kdy je dobré zařadit určitý stupeň, dneska už jsou otáčkoměry. Spousta lidí také volí automat, u kterých už nemusí řešit nic a prostě jen přidají nebo uberou plyn.

Autor: Adéla Vachtová

10.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Děti pomáhají svým rodičům volit.
61

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Archeologické muzeum sídlí v budově bývalé městské šatlavy v historickém centru České Lípy.

Historickou podobu Lípy promítnou ve 3D

Kam za sportem na Českolipsku

Českolipsko - Pozvánky na sportovní víkend u nás na okrese.

Kvůli úniku plynu muselo 60 lidí na ulici

Česká Lípa - Hasiči evakuovali panelový dům na sídlišti Sever v České Lípě. Byl zamořený oxidem uhelnatým. Po důkladném vyvětrání se lidé mohli vrátit domů.

Cizinec boural pod vlivem drog a v kradeném autě

Cvikov – Až osmileté vězení hrozí jednatřicetiletému muži z Polska, který pod vlivem drog a s ukradeným autem boural u Kunratic u Cvikova.

OBRAZEM: Rybáři vylovili Horecký rybník ve Stráži

Stráž pod Ralskem - Především kapry, ale i sumce vylovili rybáři během tradičního výlovu z Horeckého rybníka ve Stráži pod Ralskem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení