Liberecko – Nasazují život, pomáhají s odstraňováním škod. Někdo je okradl. Zdá se to neuvěřitelné? Stalo se. Několik vojáků přišlo o batoh, ve kterém měli doklady, peníze a mobily.

Čerstvý případ otřesného jednání se stal v Nové Vsi u Chrastavy. Zasahující vojáci si dali do jednoho batohu cennosti, které chtěli mít pod dohledem. Přišli o ně.

„Stalo se to přímo u mého domu, vojáci tu pomáhají a pak se jim stane tohle,“ uvedla jedna z obyvatelek Nové Vsi.

Policie případ začala prošetřovat. „Je to čerstvá událost, okolnosti prošetřujeme, ale mohu potvrdit, že vojáci skutečně přišli o své věci,“ sdělila mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková.
Policejní prezident Libereckého kraje Milan Franko případ komentoval z pohledu obětí povodní. „Když si vezmete, o co všechno při povodních lidé přišli, tak tohle je proti tomu vlastně prkotina,“ řekl. Ten doufá, že se případ rychle vyřeší. „Pokud se viníci najdou, jistě budou potrestáni,“ dodal policejní ředitel.

Nedorozumění?

Nedramatizovat situaci se snažil i liberecký hejtman Stanislav Eichler, který věří, že by se mohlo jednat jen o nedorozumění. „Třeba se ten batoh jen někam zatoulal a ještě se najde,“ uvedl.

Další případ rabování se přihodil v Chrastavě. Tři lidé si tu v noci na středu odnášeli elektroniku a další věci ze skládky, kam lidé odnášeli vytopené věci.

Probírali skládku

„I když šlo o skládku, nikdo jim ty věci nedal, budou souzeni za krádež. Přesto nebudeme postupovat tak tvrdě jako v ostatních případech rabování,“ řekla k případu Suchánková. Tři lidé romské národnosti u sebe měli dětský kočárek, balíky dětských plen, různé oblečení, videorekordér a další věci.

Již v pondělí večer chytili policisté dva Rumuny a tři Poláky rabující v Chrastavě a Raspenavě. Zde policie nemarnila čas a cizincům již sdělila za jejich rabování obvinění. „Všech pět cizinců je obviněno z krádeže spáchané za stavu živelní pohromy, bude na ně uvalena vazba a hrozí jim až osm let vězení,“ sdělila mluvčí Suchánková. Za stavu živelné pohromy se podobné činy trestají mnohem tvrději. Trestným činem můžou být i přestupky.