Jen zesilující a zase slábnoucí akustický signál vede namířenou ruku střelce během zvláštního sportovního klání osob se zrakovým postižením. Jak jsme mohli sami vyzkoušet, ztratit se zakrytýma očima směrovou orientaci je opravdu snadné. Z hlavně soutěžní pistole jde ale naštěstí jen světlo, takže nikdo v sále českolipského kulturního domu Arbes nepřišel k úhoně. „V České Lípě letos pořádáme už třetí ročník,“ říká ředitelka závodu Zuzana Duchoňová.

Přestože mají soutěžící na uších sluchátka, v sále vládne hrobové ticho prokládané jen občasným cvaknutím spouště. Každý střelec má dvacet ran a za trefu do středu kruhu získává deset bodů. „Pro kvalifikaci na letošní mistrovství republiky ve Zlíně musejí muži nastřílet 160 bodů, ženy 140,“ podotýká Duchoňová. Pro postup je nutné v daném roce nastřílet tento limit alespoň na třech kvalifikačních závodech. Je jich celkem přibližně deset.

Asistenti střelcům pomáhají při zacílení na terč.

Kromě České Lípy se letos už střílelo v Ostravě, Přerově, Praze nebo v Karlových Varech. Akce pořádá Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých. Mezi další aktivity českolipské odbočky patří sociálně-právní poradenství nebo klubovna, kde se mezi sebou klienti potkávají a poznávají.

ROZVOJ TURISTIKY

Česká Lípa nedávno dokončila rozsáhlý navigačně-turistický projekt pro nevidomé. Po navigačních majácích a hmatových mapách významných lokalit přibyly plastické obrazy památek. „Na jaro chystáme výlety pro klienty ostatních odboček, spojené se speciální prohlídkou vodního hradu,“ říká předsedkyně SONS Česká Lípa Jana Řehořková.