Věrnostní program, soutěže i speciální akce. To je lukrativní nabídka, kterou se i letos prezentují hrady a zámky na Českolipsku. Chtějí přilákat věrné i nové návštěvníky.„Každý rok se snažíme připravit něco nového a zajímavého. Pokaždé chceme něco vylepšit," říká Miloš Kadlec, ředitel krajského pracoviště Národního památkového ústavu.

Císařský zámek

Vlajkovou lodí letošních akcí na hradech a zámcích by měla být Noc hradních a zámeckých kaplí. Ta se už v sobotu uskuteční na Bezdězu, její součástí bude i speciální šermířské vystoupení nazvané Přízrak z Bezdězu. Akce se pak bude přesouvat na další hrady a zámky v kraji, na Hrubém Rohozci se v jejím rámci bude otevírat tajný trezor, velká účast se čeká na Sychrově a vše skončí na začátku září na zámku v Zákupech.

Právě do Zákup památkáři nyní hodně lákají. „Vylepšili jsme prohlídkovou trasu tak, aby si během ní lidé prožili dobu, kdy zámek patřil císařské rodině a kdy tu pobýval Ferdinad V. Dobrotivý. Ze Zákup se nyní svým způsobem opět stal císařský zámek," láká Miloš Kadlec.

Lemberk slaví

Novinky se dají čekat také na Lemberku, který letos oslaví 20 let od svého znovuzpřístupnění veřejnosti. Na Lemberku už je kompletně opravený Bredovský zámeček a památkářům se podařilo získat i sérii obrazů Portréty Bredovských vojevůdců, která bude na Lemberku k vidění. Měla by vzniknout i nová prohlídková trasa, jejíž součástí se stanou zámecké místnosti, v nichž bývala uložena sbírka uměleckých děl, která vznikla na sklářských sympoziích v Novém Boru.

Pohádkové Česko

Miloš Kadlec připomněl, že i letos poběží věrnostní program Pohádkové Česko. „Pokud v letošní turistické sezoně navštívíte pět našich památkových objektů, vstup na šestý máte zdarma. Navíc vás zařadíme do losování o zajímavou cenu. Loni to byla královská hostina na Sychrově, letos je hlavní cenou let balonem nad vybranou památkou," nastínil Kadlec.

Ze zámku do ZOO

Podle něj jsou vstupenky na hrady a zámky v kraji i takzvaně reciproční. „Spolupracujeme například s libereckou zoologickou zahradou. Pokud si schováte vstupenku ze ZOO a pak ji předložíte v pokladně na našich hradech a zámcích, automaticky máte zlevněné vstupné," láká Kadlec.

Hrady a zámky v Libereckém kraji, tedy včetně Lemberku, Zákup či Bezdězu, se letos rovněž zapojí do speciální akce Libereckého kraje „Křehká krása, vybroušená chuť", jejímž patronem se stal sáňkař a kreslíř Petr Urban. „Ten namaloval sérii obrázků, na kterých Ruda Pivrnec zdolává naše hrady a zámky," objasnil Kadlec.

Národní památkový ústav připravil i akce pro nejmenší. „Letos poběží soutěž Namaluj hrad Bezděz, je to pokračování loňské soutěže, ve které děti malovaly Bajkový sál na Lemberku," připomněl šéf krajských památkářů.

TIP NA VÍKEND:

Na Bezdězu proběhne Noc hradních kaplí. Na každého, kdo vystoupá strmý kopec, čeká v sobotu 19. května od 19 hodin večer plný hudby, divadlo, šermnebo noční taneční šou. Ti, kdo budou chtít znát, k čemu je předurčilo jejich datum narození, by měli zajít do Purkrabského paláce, kde za svitu svíček bude známýastrolog Milan Gelnarčíst zájemcům v horoskopu. Cena plného vstupného je 100 Kč a snížené pak polovic.

V rámci druhého ročníku Noci hradních kaplí se návštěvníkům představí hudební skupina Sunset Dušana Konečného, dále vystoupí Skupina scénického šermu a divadla Bibus Spiritus. Na programu budou šermířské scénky: Přízrak z Bezdězu + Historické tance z období gotiky a po setmění bude k vidění „Noční taneční šou".

Pro velký úspěch bude znovu v noci zpřístupněna hradní kaple a nasvícena svíčkami. Do večerní a noční krajiny se příchozí budou moci rozhlédnout z velké věže Bezdězu. Řízky můžete nechat doma, na místě bude udírna.

Michael Polák