Kauza žije dál. Nečekané pokračování má boj proti drobným zlodějíčkům v Kravařích. Lidé ze všech koutů republiky píší do Kravař děkovné, obdivné a podporující maily. Vyzývají starostu Víta Vomáčku a místní radnici, aby boj proti drobným pachatelům Kravaře nevzdaly, a to ani poté, co s nimi kvůli zveřejnění jmen pachatelů zahájil správní řízení Úřad na ochranu osobních údajů. „Držte se, jsme na vaší straně," to je hlavní poselství všech dopisů.

„Já Vám gratuluji, že jste našel v sobě tu odvahu a nebál se takto reagovat. U mne jste průkopník, podle kterého by se mohli řídit i ostatní starostové a primátoři. Vytvořil jste tzv. precedens, který by byl bičem na všechny ty grázly a nenechavce, co ukradnou vše, co se ukrást dá," napsal starostovi Vomáčkovi podporovatel Leoš Dostál až z Karviné.

Obec děkovné maily a dopisy zveřejnila na webu. „Kromě nich ale vyřizuji i řadu velmi obdobných telefonátů a dostávám sms zprávy v tomto duchu. Je toho hodně a zajímavé je, že zatím nepřišel ani jeden negativní ohlas. I ten bychom zveřejnili, " uvedl pro Deník kravařský starosta Vít Vomáčka.

Stejné trable všude

„Samozřejmě nás to těší. Jestliže se na nás takhle lidé obrací, tak to vlévá krev do žil a zvyšuje to naše přesvědčení, že to, co děláme, má smysl," zdůraznil starosta. Přiznal, že ho překvapilo, že na „kravařskou kauzu" reagují lidé ze všech koutů Česka.

„Je vidět, že to, s čím jsme měli problém my, trápí celou dobu i ostatní," dodal starosta Vomáčka.

Na úřad pro ochranu osobních údajů, který s obcí zahájil správní řízení kvůli zveřejnění jmen „přestupkářů", už obec zaslala své stanovisko. „Napsali jsme, co nás ke zveřejnění jmen vedlo a proč to považujeme za správné. Věřím, že si s s nimi vyjasníme naše pohledy. Nechceme bojovat se státním úřadem, ale s drobnou kriminalitou," uvedl pro Deník Vomáčka.

"Jiskřička v obrovském bordelu"

Některé reakce, které Kravařští dostali, jsou i velmi vtipné. „Vykašlete se na všechny ty, kteří tvrdí, že jste porušil zákon na ochranu osobních údajů. Grázl patří tam, kam patří do kriminálu nebo na vývěsku," napsal jeden z podporovatelů. Další Kravařům doporučují, aby ke jménu zlodějíčka připojily i jeho „pořádný barevný portrét v nadživotní velikosti". Nebo starostovi Vomáčkovi vzkázali: „Jste naše jiskřička v tom obrovském bordelu."

Z reakcí je také patrné, že někteří podporovatelé nenapsali jen do Kravař, ale zaslali také nesouhlasné stanovisko přímo Úřadu na ochranu osobních údajů. Například Otto Horák z Nového Města nad Metují napsal přímo Igoru Němcovi, řediteli ÚOOÚ, a vzkázal mu: „Ihned po říjnových volbách navrhnu novému předsedovi vlády zrušení Vašeho úřadu." Zdůvodnil to tím, že úřad chrání více gaunery, než slušné lidi.

„Kauza Kravaře" začala na začátku srpna poté, co starostu Víta Vomáčku dopálilo počínání místního obyvatele Lukáše Zásměty. Ten na více místech v obci ukradl kanálové rošty, doma je rozštípal a prodal do sběrny. Policie skutek postoupila do přestupkového řízení. Za něj ale musí Kravaře zaplatit, protože za ně přestupky vyřizují v České Lípě. Obec na webu zveřejnila Zásmětovo jméno a popis jeho činu, aby obyvatelé obce věděli, za co musí radnice také vydávat peníze.