V okrese v dubnu hledalo zaměstnání 6 492 lidí, což je o 456 méně než předchozí měsíc. Podíl nezaměstnaných tak klesl o 0,7 procentního bodu. Největší šanci najít práci mají lidé v okrese Liberec, kde je víc než polovina všech volných míst v kraji. Na jedno volné místo tam připadá 7,8 uchazeče.

Podíl nezaměstnaných v celém kraji klesl v dubnu o 0,4 procentního bodu na 8,4 procenta. V evidenci úřadů práce v kraji bylo na konci měsíce 25 603 uchazečů, v březnu jich evidovaly o 1089 víc. Před rokem hledalo v kraji práci 25 600 lidí a nezaměstnanost byla na 8,3 procenta.

Celkový pokles nezaměstnanosti v ČR byl v dubnu stejný jako na Liberecku, nezaměstnanost v zemi je ale nižší. Podle úřadu práce pokles nezaměstnanosti významně ovlivňují sezonní práce, které už jsou v plném proudu, postupné oživování české ekonomiky a také živnostníci, kteří po zimní přestávce obnovují svou činnost.

Díky tomu se podíl nezaměstnaných v zemi snížil 0,4 procentního bodu na 7,9 procenta. Bez práce bylo na konci dubna v Česku 574 908 lidí. „V dubnu jsme zaznamenali zatím nejvýraznější pokles nezaměstnanosti v letošním roce. Díky už naplno fungujícímu monitoringu volných pracovních míst se nám také daří rozšiřovat databázi pracovních pozic, které můžeme nabízet uchazečům. O tom, že se proaktivní přístup úřadu vyplácí, svědčí i fakt, že díky úřadu práce nastoupilo v uplynulém měsíci do nové práce 12 254 uchazečů. Ve srovnání s březnem je to nárůst o více než 6 500 lidí," říká generální ředitelka Úřadu práce ČR Marie Bílková.

Roste zájem o rekvalifikaceBěhem prvního čtvrtletí letošního roku se 14 173 uchazečů o zaměstnání zúčastnilo některého z široké nabídky rekvalifikačních kurzů, na kterých se plně nebo zčásti podílel finančně Úřad práce ČR.
Mezi klienty je značný zájem o kurzy zaměřené na základní a speciální počítačové dovednosti, zdravotní či sociální oblast, služby v prodeji, účetnictví, svářečské a masérské kurzy, kurzy pro vizážistky, strážné, insolvenční správce nebo chtějí získat řidičské průkazy (od sk. C) včetně těch profesních. Zájem je i o rekvalifikace zaměřené na péči o dítě, tedy pro budoucí chůvy.
„Celkemšedesáti procentům uchazečů, kteří úspěšně zakončí některý z rekvalifikačních kurzů, sepodaří získat během jednoho roku nové zaměstnání," říká generální ředitelka ÚP ČR Marie Bílková.