Nejvýrazněji klesla nezaměstnanost na Českolipsku, které je na tom také s podílem nezaměstnaných 5,6 procenta v rámci kraje nejlépe. Podle včera zveřejněných informací Úřadu práce ČR bylo na konci měsíce v kraji bez práce 19 586 lidí, v lednu jich úřady evidovaly o 388 víc. Na Českolipsku hledalo práci 4 226 lidí, o 183 méně než v lednu.

„V řadě krajů se dostáváme v počtu uchazečů o zaměstnání na úroveň z doby před hospodářskou krizí. Letošní únorová hodnota je nejnižší od roku 2009. Tehdy bylo bez práce necelých 429 000 lidí. Důvodů je hned několik mírná zima, stále rostoucí počet volných pracovních míst, proaktivní komunikace úřadů práce se zaměstnavateli a samozřejmě celková hospodářská situace v ČR," komentovala vývoj na trhu práce generální ředitelka Úřadu práce Kateřina Sadílková a doplnila, že s příchodem teplejšího počasí se rozjedou sezonní práce a zaměstnavatelé začnou nabírat další pracovníky.

Navzdory útlumu sezonních prací volných míst v Česku dál ale přibývá. Úřady jich v únoru nabízely 114 826, což bylo o 7 047 víc než v lednu. „Jde o nejvyšší počet volných pracovních míst od října 2008," doplnil ředitel odboru zaměstnanosti Jan Karmazín.

Na jedno volné místo připadají v zemi čtyři uchazeči. V Libereckém kraji je situace ještě lepší na jedno místo připadá 3,4 uchazeče. V kraji přitom od začátku roku volných míst ubylo. V únoru jich úřady nabízely 5 790, v lednu jich bylo o 32 víc. Největší nabídku práce má v kraji Českolipsko, kde je jedno volné místo pro 2,6 uchazeče.