Mládež se odcizuje přírodě kvůli moderním informačním technologiím, říká se. Vojenské lesy a statky (VLS) se rozhodly udělat ze špatného pána dobrého sluhu. Tento týden spustil státní podnik společně s firmou Geofun novou geolokační naučnou hru, která nejen děti provede unikátní přírodou v oblasti bývalého vojenského prostoru v Ralsku. Stačí mobil, ta správná aplikace a chuť poznávat něco nového.

Princip her, které Geofun vytvořil už pro celou řadu míst po celé republice, spočívá ve využití chytrých telefonů se systémy iOS nebo Android, jež umožňují lokalizaci. Aplikace zaměřená na zajímavosti Ralska dostala název Pátrání po jeřábu Filipovi.

Průvodcem dětí ralskou přírodou je maskot lesních pedagogů VLS ježek Emil a vše se točí kolem záchrany ztraceného jeřába popelavého, kriticky ohroženého ptáka, který žije v mokřadech nedalekého Břehyňského rybníka. „Moderní technologie v podobě této interaktivní hry se snažíme využít k tomu, abychom děti dostali od počítačů do lesa a naučili je chápat děje, které se zde odehrávají,“ vysvětluje vedoucí lesních pedagogů VLS Jan Kobr.

Aspoň dvě hodiny

Hra startuje u informačního centra vojenských lesů v Hradčanech. Aplikace hráče sama vyšle na dobrodružnou stezku přírodou Ralska, na které budou plnit úkoly, bude radit a dodávat zajímavé informace.

Hru je možné odehrát kdykoli během roku a je dobré si na ni vyčlenit alespoň dvě hodiny. Hráč si může zvolit buď krátký šestikilometrový okruh, nebo dlouhý, který měří přes 10 kilometrů. Cestou na něj čeká mnoho místních přírodních zajímavostí a úkolů, které musí splnit, aby v záchranné misi uspěl. „Díky GPS modulu telefon přesně ví, kde se nacházíte, a podle toho reaguje, komunikuje a uděluje úkoly. Kouzlo hry tkví v tom, že hráč neví, jaké úkoly ho čekají, dokud nedorazí na určené místo,“ tvrdí zakladatel Geofunu Bohuslav Geofotr.

Jako první aplikaci otestovali studenti primy z Gymnázia v Mimoni. Na dobrodružnou cestu Ralskem se vydali ve čtvrtek v doprovodu lesních pedagogů VLS. „Je to skvělá možnost, jak děti nenásilnou formou dostat do přírody. Plně odpovídá dnešní moderní době a technice, se kterou děti vyrůstají. Studentům se velice líbila, zaznamenal jsem jen pozitivní ohlasy,“ zhodnotil Václav Hylmar, který na mimoňském gymnáziu učí biologii.

Vojenské lesy a statky spravují po republice celkem šest unikátní přírodních lokalit, kde provozují či připravují celou řadu turistických tras. „Využití geolokační hry coby mobilního průvodce přírodou chce podnik v Ralsku vyzkoušet. Pokud se zde osvědčí, budeme uvažovat o nasazení na další trasy,“ okomentoval projekt v Hradčanech ředitel VLS Petr Král.

Prstové bludiště

Geolokační dobrodružství v Ralsku svou trasou navazuje na už léta populární naučnou stezku Jeřáb, kde návštěvníci od letošního roku najdou také řadu novinek. Okruh o délce 3,5 kilometru, který vede nenáročným terénem nádhernou scenérií zdejších pískovcových skal, totiž VLS letos rozšířily o osm nových interaktivních prvků. „Jde o prvky vytvořené téměř výlučně ze dřeva. Zprostředkovávají informace formou hry, rozvíjejí logické uvažování i jemnou motoriku, třeba na prstovém bludišti,“ vysvětlil Jan Kobr.

Na naučné stezce Jeřáb tak návštěvníci nově najdou například kvízy na otáčecích deskách, hru Stromová patra, na skokanské dráze pak mohou děti poměřit své výkony se skokany ze zvířecí říše. Procházku přírodou navíc mohou zkombinovat s prohlídkou expozice Informačního centra VLS, jehož součástí je i dětský herní koutek.