rvní ze série okružních křižovatek, které by měly přispět ke zklidnění dopravy ve městě, dokončili ve čtvrtek v Mimoni. Křižovatka na Kozinově náměstí tvoří významnou spojnici mezi Novým Borem a Mimoní ve směru na Mnichovo Hradiště a na Doksy. Původní křižovatku nahradil kruhový objezd, jehož vybudování přišlo na 14,5 milionu korun.
„Většinu nákladů získal kraj z Regionálního operačního programu, z krajského rozpočtu šlo jen 7,5 procenta nákladů,“ řekl náměstek libereckého hejtmana pro dopravu (ČSSD) Martin Sepp.

Odkloní dopravu z centra města

„Mimoň je významným regionálním dopravním uzlem. Tento projekt je součástí širšího záměru kraje, postupně by měly být přestaveny tři křižovatky a vybudována přeložka silnice s cílem odklonit velkou část dopravy z centra města,” doplnil Sepp. Projekt má zlepšit průjezdnost městem, zvýšit bezpečnost provozu a pohybu chodců. Zlepšit by se mělo i ovzduší v místě a zvýšením plynulosti provozu se zmírní hlukové zatížení.
Centrem Mimoně projíždí denně několik tisíc automobilů včetně kamionů. O zklidnění dopravy usiluje radnice mnoho let. „Nová křižovatka je vlastně přípravou na vybudování vnitřního průtahu, který uleví centru města,” řekl starosta Mimoně František Kaiser. Hlavně pro chodce bude podle něj pohyb po městě bezpečnější. „Přibyly nové bezpečné přechody, všechny jsou osvětlené,” dodal.

Už na počátku prosince bude dokončena i druhá křižovatka na náměstí Československé armády, která přijde zhruba na 26 milionů korun. I ta je spolufinancována z evropských fondů. Radnice doufá, že na výstavbu obou křižovatek naváže v příštích letech stavba přeložky hlavní silnice a přestavba další křižovatky. „Chceme být připraveni, zahájili jsme už proto výkupy pozemků, aby stavbě nic nebránilo,” řekl Kaiser.
Podle Seppa není vyloučeno, že se kraj na projekt pokusí získat už v příštím roce dotace z evropských fondů, stavět by se tak mohlo už v dalším roce.
„Výzva bude v lednu, o tom, které projekty tam předložíme, se teprve bude rozhodovat,” dodal náměstek. (čtk)