Na sedmnácti zastávkách provede návštěvníky po místech, která jsou spojená s dějinami sklářství v Novém Boru. Slavnostní otevření stezky, která ponese název Po stopách sklářského řemesla, je naplánované na pátek 16. května.

„Zúčastnit se může každý, kdo se chce dozvědět něco o zajímavostech Nového Boru. Pro účastníky prohlídky je připraven doprovodný program a exkurze do sklářských dílen. Jedinou podmínkou je, aby lidé na prohlídku vyrazili v pohodlné obuvi, protože nás čeká přibližně dvouhodinová chůze po celém městě," zdůraznila Petra Svobodová Nemleinová, vedoucí Turistického informačního centra v Novém Boru.

Nový Bor vybudoval naučnou stezku díky společnému přeshraničnímu projektu s německým městem Großschönau, se kterým společně získal evropskou dotaci. Konkrétně do Nového Boru putovalo zhruba pět a půl milionu korun.

Opravené hrobky

Nejvýznamnější akcí české části projektu byly opravy dvou hrobek starých sklářských rodin. Novoborská radnice nechala opravit hrobku rodiny významného skláře Franze Ladische, ležící v místní části Arnultovice. Oprava objektu, který byla v kritickém stavu, spolkla největší část z dotace.

Franz Ladisch patří mezi významné postavy v historii novoborského sklářství. V roce 1913 otevřel v Boru huť Flóra, pojmenovanou po jeho ženě. V roce 1949 byla huť připojena k podniku Borokrystal, ze kterého vznikl Crystalex.

Dalších 450 tisíc korun stála oprava hrobky významné sklářské rodiny Hantychů. Jejich hrobka patří mezi největší a nejzajímavější pietní místa na novoborském Lesním hřbitově.

Na vybudování naučné stezky měl Nový Bor 175 tisíc korun. Součástí projektu je i putovní výstava o sklářství a textilní výrobě, kterou společně realizovala muzea z Nového Boru a německého Großschönau. Ta bude k vidění v infocentru od 16. do 31. května.