„Továrna bude na místě bývalé střelnice v Kuřívodech. Už v polovině příštího roku by tam mělo pracovat 90 lidí, o rok později až 300," řekl starosta Ralska Miroslav Králík (ČSSD).

Ralsko je s rozlohou 171 kilometrů čtverečních po Praze, Brně a Ostravě čtvrtým největším městem v zemi. Je také nejrychleji rostoucím městem v Libereckém kraji. Ještě před 15 lety žilo v bývalém vojenském prostoru jen kolem 900 lidí, na začátku letošního roku už jich bylo podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) přes 2070. „Ve skutečnosti jich tu ale podle našich odhadů žije kolem 3000," poznamenal starosta.

Přilákat nové obyvatele pomohla podle Králíka rekonstrukce domů po sovětské armádě. Díky dotacím mohlo Ralsko nabídnout lidem poměrně levné bydlení, což přilákalo stovky nových obyvatel. S prací je to ale horší. Podle informací z úřadu práce bylo na konci října v Ralsku bez práce 153 lidí a nezaměstnanost je na 10,3 procenta.

„Většina lidí musí za prací dojíždět do Mimoně, České Lípy, ale hlavně jezdí do mladoboleslavské škodovky," řekl Králík. Situace v Ralsku se ale podle starosty zlepšuje. V jednom z bývalých „úlů" u letiště je dřevovýroba, ve městě se vyrábí nábytek a podniká tu i další firma na autodíly, která chystá rozšíření. Ralsko připravilo pro investory průmyslovou zónu o rozloze zhruba 75 hektarů, třetina je obsazená. „Dokončujeme přístupové komunikace," řekl starosta.

Společnost KV Final, která chce ještě v listopadu v Ralsku zahájit stavbu nového podniku, podniká v oboru už přes 20 let. Na Semilsku zaměstnává kolem 200 lidí. Specializuje se na výrobu kovových dílů pro automobilový průmysl. Součástky do tlumičů i díly do střech automobilů vyváží převážně do zahraničí. Podnik má vlastní vývojové oddělení.

„Už dnes tam pracuje zhruba 50 lidí z Ralska, kteří se zapracovávají a budou pak pracovat v nové továrně," dodal Králík.