Skvěle obsazený turnaj, kterého se účastnilo šest hráčů ze světové desítky včetně jedničky Rafaela Nadala, vyhrál již potřetí v řadě srbský tenista Novak Djokovič. Design ceny pro letošního vítěze navrhl přední český designér Maxim Velčovský. Podle jeho návrhu trofej s názvem „Sand" vyrobili skláři v huti Ajeto v Lindavě.

Inspirace z písku

Vítězné trofeje pro tenisový turnaj Mubala World Tenis Championship 2013 v Abu Zabí vyrábí už čtvrtým rokem česká sklářská a designérská společnost Lasvit. Turnaj, který se odehrává v poušti, spojuje písek, který je i nedílnou součástí skla.

close Design ceny pro letošního vítěze navrhl Maxim Velčovský. zoom_in Inspirací pro výrobu letošní trofeje pro vítěze se stal právě písek, který obklopuje Emiráty a je to materiál, který je všudypřítomný. „Fascinoval mne moment zvětšení zrn písku, když umístíte písek pod mikroskop, tak vidíte různé vrstvy a tvary, které jsou sami o sobě malými sochami. Vzal jsem jednotlivé struktury a vybudoval jsem z nich tvar trofeje ve stylizaci vítězného poháru," vysvětluje designér Maxim Velčovský.

Trofej je vyrobena z ručně foukaného a tvarovaného skla v ambrové barvě technikou foukání, kdy sklář s píšťalou nalepuje zrnko za zrnkem na sebe a staví siluetu vítězného poháru systémem mravenčího hnízda.

Vítěz turnaje Novak Djokovič získal velkou trofej, druhý finalista David Ferrer ze Španělska pak menší variantu. Třetí cena poputuje rovněž do Španělska, konkrétně na Mallorku, kde žije Rafael Nadal. Současná světová jednička v zápase o bronz porazila francouzského tenistu Jo-Wilfrieda Tsongu.

I v předešlých dvou ročnících se z vítězství a skleněných trofejí od Lasvitu radoval srbský tenista Novak Djokovič, rok před tím vyhrál turnaj Španěl Rafael Nadal.

Česká společnost Lasvit je předním výrobcem luxusních světelných konstrukcí, skleněných instalací, kolekcí světel a skleněných architektonických prvků, jimž se dostalo mnohých ocenění. Její projekty najdete napříč celým světem, od evropských metropolí, jako jsou Londýn, Paříž a Praha, přes Moskvu, Los Angeles, Melbourne, Hong Kong, Singapur až po Dubaj a Abu Zabí.

V lindavské sklárně Ajeto pravidelně vznikají i další trofeje pro vrcholné sportovní podniky. Křišťálové ceny z Novoborska zvedli nad hlavu například letošní vítězové Tour de France.

| Video: Youtube