Aktivista Pavel Danys, bojovník proti pomníku popraveným Němcům a hrdina dokumentu Hra o kámen, chce znovu proniknout do politiky. Danys, který už neúspěšně kandidoval jako lídr Zemanovců do zastupitelstva v Novém Boru, teď s přáteli založil hnutí Hrdobci 2012.

Pavel Danys • novoborský aktivista a kritik poměrů • proslavil se jako bojovník proti pomníku popraveným Němcům, díky tomu se stal jedním z hlavních hrdinů dokumentu Hra o kámen • v roce 2010 byl neúspěšným lídrem Zemanovců v komunálních volbách v Novém Boru, stranu záhy poté opustil • na hlavní třídě v Boru má „obávanou" nástěnku, nazvanou Danysoviny • je zakladatelem a hybatelem Hrdobců

Spolek, který sází na vlastenectví a patriotismus, se chce dostat i do celostátní politiky. „Už dlouho ve mně dřímala myšlenka založit prospěšnou organizaci. Jako český vlastenec a patriot země, ve které jsem se narodil a žiji, se cítím nespokojený se současnou situací a hlavně se současnou vládní garniturou a vím, že sám nic nezmůžu," vysvětluje Pavel Danys, proč se rozhodl založit hnutí Hrdobci 2012.

Sdružení už má za sebou ustavující sněm, který se uskutečnil v hostinci U Slunce ve Skalici u České Lípy. Má sedmnáct členů, z toho jsou tři ženy.

Hrdobci už také rozjeli podpisovou akci. Hrdobci potřebují tisíc podpisů sympatizantů, aby se mohli zaregistrovat jako politické hnutí.

„Máme optimistickou náladu, věříme si a jdeme do toho. Chceme vstoupit jako nový politický subjekt již do příštích komunálních voleb a věřím, že naše hnutí vstoupí i do celorepublikové politiky," plánuje Danys.

Podpisy už Hrdobci sbírají nejen na Českolipsku, ale také v Rakovníku, Frýdlantu, Berouně, Velké Bukovině, Lounech či Českých Budějovicích.

V názvu se Hrdobci nechali inspirovat známou básní Jana Nerudy Jak lvové bijem o mříže. „Hrdý člověk není lenivý a ví, co chce a jen tak se nevzdá. Jde o to být opravdovým vlastencem a nestydět se za to," dodává Danys.

KOMENTÁŘ autora

Blázen nebo patriot?

Mnozí si možná mysleli, že jako hrdina dokumentu Hra o kámen, který obíhá česká kina, se novoborský aktivista Pavel Danys definitivně zesměšnil a už o něm nebude slyšet.

Omyl. Danys je opět na scéně a s ohledem na aktivitu kolem Hrdobců je jasné, že o něm ještě hodně uslyšíme.

Pro novináře je to problém. Danys je velmi zvláštní člověk a je těžké ho zaškatulkovat. Některé jeho názory a způsob jejich podání dost lidí vyděsil, znechutil, Danys získal řadu nepřátel. Na druhou stranu těžko mu upírat, že na rozdíl od jiných se nespokojí jen s tím, že bude sedět a na plnou hubu nadávat.

Možná nakonec bude platit, že všechno je o lidech. A tak to bude i s Hrdobci. Bude záležet na tom, s kým se Pavel Danys spojí. Pokud to budou opět lidé, kteří se prezentují jen vytahováním špíny na druhé a vyhrožováním, skončí Hrdobci nejspíš podobně tristně a rychle jako Danysova kandidatura za Zemanovce. V opačném případě se ale můžeme dočkat překvapení.