VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nové mokřady v Jablonném lákají k procházce

Jablonné v Podještědí - Ze zanedbané a zarostlé lokality mokřadů u zámku Nový Falkenburk v Jablonném v Podještědí vznikl krásný kout přírody jako stvořený pro procházku.

18.6.2014
SDÍLEJ:

Do mokřadů v Jablonném v Podještědí o prvním květnovém víkendu přijeli pomáhat dobrovolníci ze všech koutů republiky. Foto: Jolana Půbalová

Slavnostní otevření nově zrevitalizované plochy se uskuteční ve středu 18. června od tří hodin odpoledne.

Součástí akce bude také malá exkurze po obnovené lokalitě, které se zúčastní patron mokřadů Martin Wichterle, vnuk českého vynálezce kontaktních čoček Otty Wichterleho, nebo děti z nedalekého dětského domova, které v mokřadech pomáhaly.

Za proměnou místa, které v minulosti často sloužilo jako černá skládka, stojí organizace Čmelák. Té se podařilo vytvořit soustavu nových tůní a mokřadů, které budou sloužit jako nové biotopy pro vzácné a ohrožené druhy vodních a mokřadních rostlin a živočichů.

Do mokřadů v Jablonném přijeli o prvním květnovém víkendu pomáhat dobrovolníci ze všech koutů republiky na již tradiční víkendovku, pořádanou neziskovou ekologickou organizací Čmelák – Společnost přátel přírody. Cílem akce bylo vysadit v okolí místních tůní vzácné kosatce sibiřské a pokračovat tak v úspěšné revitalizaci lokality.

Jedenáctičlenný tým dobrovolníků se rychle sehrál, dělba práce fungovala dokonale, rýče, lopatky jen kmitaly a během soboty byly všechny kosatce na svém předem určeném místě. „Všichni odvedli obrovský kus práce a kosatce sibiřské se jim za to odvděčily tím, že necelé tři týdny poté již kvetou," říká za organizátory Jolana Půbalová.

Kromě sázení si stihli dobrovolníci prohlédnout lokalitu s odborným výkladem, opéct si buřty, potěšit se pohledem na Jablonné z ptačí perspektivy z nedaleké věže a nechyběla ani večerní společensko-kulturní náplň. V neděli čekal dobrovolníky za odměnu environmentální program, během kterého zkoumali, jací živočichové žijí v mokřadních tůních. Zejména v teplejších tůních bylo k vidění spousty zajímavých živočichů od larev vážek po skokana skřehotavého.

Do mokřadů v Jablonném v Podještědí o prvním květnovém víkendu přijeli pomáhat dobrovolníci ze všech koutů republiky.

Autor: Redakce

18.6.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Radek Baborák se na festivalu osobně představí v sobotu 28. října v Novém Boru se svou Orquestrinou a účastníky populární StarDance.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Liberecký kraj – Ve 14.00 hodin se otevřely dveře 583 volebních místností v kraji. Po čtyřech letech lidé volí své zástupce v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Bojuje se o 8 poslaneckých míst v Libereckém kraji. 

Historickou podobu Lípy promítnou ve 3D

Česká Lípa - K Mezinárodnímu dni archeologie si v českolipském Vlastivědném muzeu a galerii na sobotu připravili pestrý program, který obsáhne takřka celé historické centrum města.

Kam za sportem na Českolipsku

Českolipsko - Pozvánky na sportovní víkend u nás na okrese.

Kvůli úniku plynu muselo 60 lidí na ulici

Česká Lípa - Hasiči evakuovali panelový dům na sídlišti Sever v České Lípě. Byl zamořený oxidem uhelnatým. Po důkladném vyvětrání se lidé mohli vrátit domů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení