Deník se na stavbu vyjel podívat. „To jste tady měl být včera, stavěli jsme tamhleto,“ ukázal jeden z dělníků ve Wolkerově ulici na zbrusu nový, asi desetimetrový ocelový plynojem. Jeho kolegové právě dokončovali základ dalšího, který by měl v nejbližší době vyrůst hned vedle.

Přibýt by zde měl také v pořadí už třetí komín. Podle mluvčího skupiny ČEZ Oty Schneppa by se měl komín začít stavět dnes, tedy ve středu 21. listopadu. Vztyčit ho potrvá asi týden. Uvedení do zkušebního provozu by pak mělo proběhnout v prvním čtvrtletí příštího roku.

Sdružení Dobromysl existuje už deset let.
Dobromysl slaví své kulatiny. Pomáhá pacientům už deset let

Z vnitřku budovy se občas ozývaly rytmické údery. Dělníci právě pokračovali v přípravě prostoru pro umístění větší ze dvou jednotek, které společnost ČEZ Energo v areálech zdejšího dodavatele TEPLO Nový Bor instaluje. Ve Wedrichově ulici by měla mít 2000 kilowattů elektrického výkonu (kWe), v kotelně v ulici Rumburských hrdinů pak bude menší zařízení o zhruba desetinovém výkonu.

„Pro město je to velice výhodné, protože do vybudování a provozu kogenerací nemusí nic investovat ze svého. Získáme dlouhodobě výhodné ceny tepla, navíc získáme pro teplárenství tu nejmodernější technologii, která existuje,“ uvedl starosta Nového Boru Jaromír Dvořák.

Příjmem pro město bude i nájem za pozemky, na kterých kogenerace stojí a které si ČEZ Energo od města pronajímá. „Elektřina z kogeneračních jednotek bude putovat do distribuční sítě a teplo přímo odběratelům v Novém Boru,“ podotkl mluvčí skupiny ČEZ Ota Schnepp.

Zámek Zákupy
Zámek Zákupy oslavil výročí 100 let v majetku samostatného českého státu

„Kogenerační jednotky jsou moderní technologií, která šetří palivo a navíc garantuje vysokou účinnost využití energie, která přesahuje 90 procent. V praxi to znamená nejen finanční úsporu, ale i vyšší ekologičnost. Jako palivo je navíc využíván plyn, což je výrazně šetrnější zdroj než uhlí,“ uvedl generální ředitel ČEZ Energo David Bauer. Dlužno podotknout, že nejbližší uhelné elektrárny Mělník a Ledvice jsou od Nového Boru vzdálené zhruba 50 kilometrů vzdušnou čarou.

„Kogenerace dokazuje, že zdroje pro výrobu tepla mohou být ekologické a zároveň mohou přinášet úsporu pro občany,“ doplnil ředitel společnosti TEPLO Nový Bor Milan Přívratský s tím, že jejich cílem je do budoucna snižovat ceny tepla a kogenerace je jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout.

Obyvatelé města novinku vítají. „Za vodu, topení a nájemné platíme měsíčně pět tisíc korun. A to dobíráme každý rok deset jedenáct tisíc korun,“ řekla Deníku paní Jaroslava Hurčíková, která obývá panelový dům v Husově ulici napojený na centrální teplo. Z příslibu budoucího snižování cen tepla byla mile potěšená. „Tím, že se ještě zateplil barák a vyměnila okna, tak bylo vidět, jak výše přeplatku krásně stoupá,“ dodala Hurčíková.

Českolipská radnice.
Město Česká Lípa připravuje osvětový web o kardiovaskulárních chorobách